Kontrola dostępu

Wszystkie ceny są cenami sugerowanymi.

Co to jest kontrola dostępu?

Kontrola dostępu jest to system umożliwiający identyfikację osób, dzieki zastosowaniu różnych rodzajów urządzeń, oprogramowania lub procedur mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w obiekcie.

W praktyce z takiego systemu bezpieczeństwa korzystają przede wszystkim wielkie korporacje, instytucje państwowe, czy banki. Zastosowanie kontroli dostępu umożliwia nadawania indywidualnych praw dostępu poszczególnym pracownikom do określonych pomieszczeń. Równocześnie umożliwia wyeliminowanie konieczności posiadania dużej ilości kluczy, a wszystko dzięki zastosowaniu np. czytnika kart zbliżeniowych.

Wszystkie metody identfikacji wymagają montażu kompletu urządzeń np. szyldu zamka elektromechaniczncego z czytnikiem kart i breloków zbliżeniowych, który rozpozna użytkownika i prześle informację do zamka elektromechanicznego, który po otrzymaniu impulsu prądu stałego, za pomocą wbudowanego silniczka odblokuje przekładnię mechaniczną i umożliwi otwarcie drzwi.Przejdź do produktów

Sprawdź czy wiesz...

Jakie są zalety stosowania kontroli dostępu?


Główną zaletą wynikającą z zastosowania kontroli dostępu jest możliwość indywidualnego nadawania praw poszczególnym użytkownikom systemu. Dzięki wbudowanym czytnikom kart i breloków zbliżeniowych wyeliminowana jest konieczność posiadania pęku kluczy, z których każdy pasuje wyłącznie do jednego zamka. Jedna karta jest w stanie odblokowywać ich wiele.

Zastosowanie zamków szyfrowych pozwala na natychmiastową identyfikację osoby próbującej dostać się do określonego pomieszczenia, dzięki czemu podnosi się poziom bezpieczeństwa. Wyłącznie osoby posiadające uprawnienia są w stanie otrzymać dostęp do chronionej strefy, a nieproszeni goście nie mają możliwości pokonania takiej bariery.

Przykładowe metody kontroli dostępu zastosowane w szyldach zamków elektromechanicznych:


Rodzaje czytników kontroli dostępu


Co to jest zamek szyfrowy?


Zamek szyfrowy zbudowany jest z klawiatury numerycznej i układu elektronicznego. Urządzenie służy do zabezpieczenia wejścia pomieszczenia lub obiektu. W celu przejścia do chronionej strefy należy wpisać kod dostępu, który zostaje przetworzony przez układ elektroniczny i przekazany do kontrolera dostępu, który jest mózgiem systemu i decyduje o udzieleniu pozwolenia na przejście, bądź odmowę.

W zależności od modelu zamki szyfrowe wyposażone są w diodę i głośnik, które pozwalają na przekazywanie informacji o statusie pracy zamka, np. otwarcie przejścia, odrzucenie kodu itp. oraz włącznik antysabotażowy” tzw. tamper switch, pozwalający na automatyczne aktywowanie alarmu przy próbie ściągnięcia obudowy lub uszkodzenia urządzenia.

Zamki szyfrowe mogą pracować samodzielnie, a także jako część bardziej rozbudowanego systemu. Bardziej zaawansowane modele posiadają wyjścia przekaźnikowe umożliwiające sterowanie oddzielnymi strefami. Przy zarządzaniu strefowym można niezależnie kontrolować np. ryglem elektromagnetycznym otwierającym furtkę do posesji, elektrozaczepem otwierającym drzwi wejściowe do domu oraz sterować uzbrajaniem i rozbrajaniem centrali alarmowej.