Lampy elewacyjne są ważnym elementem oświetlenia zewnętrznego w domu. Pełnią one kilka ważnych funkcji, takich jak oświetlenie wejścia do domu, podświetlenie elewacji oraz zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony przed włamaniami.

Głównym zadaniem lamp elewacyjnych jest oświetlenie wejścia do domu. Służą one do podkreślenia elegancji i stylu budynku oraz ułatwienia wchodzenia i wychodzenia z domu. Lampy elewacyjne mogą być montowane na ścianie lub na suficie, a ich rozmieszczenie powinno być takie, aby dobrze oświetlić schody lub podjazd. Drugim ważnym zadaniem lamp elewacyjnych jest podświetlenie elewacji budynku. Służą one do podkreślenia detali architektonicznych i estetyki budynku, a także do oświetlenia ścieżek i ogrodu. Lampy elewacyjne mogą być montowane na ścianach, sufitach lub na słupkach, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji. Trzecim ważnym zadaniem lamp elewacyjnych jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony przed włamaniami. Lampy elewacyjne mogą być wyposażone w czujniki ruchu, które włączają się w momencie, gdy ktoś zbliża się do domu. Dzięki temu można zwiększyć bezpieczeństwo wokół domu i zapobiec włamaniom.

Wybierając lampy elewacyjne do swojego domu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kryteriów, takich jak styl i kolor, trwałość i odporność na warunki atmosferyczne oraz sposób montażu.

Istnieje wiele rodzajów lamp elewacyjnych, które można zastosować do oświetlenia elewacji budynku. Oto kilka przykładów:

 1. Lampa kinkietowa: to niewielka lampa, która jest przymocowana do ściany i emituje skierowane w dół światło. Może być umieszczona na wysokości około 1,5-2 metrów nad ziemią i jest często stosowana do oświetlenia wejść do budynków lub do dekoracyjnego oświetlenia elewacji.
 2. Lampa stojąca: to lampa, która jest umieszczona na specjalnym stelażu i stoi na ziemi. Może być używana do oświetlenia całej elewacji budynku lub do podkreślenia określonych elementów architektonicznych, takich jak np. drzwi wejściowe.
 3. Lampa wpuszczana w ścianę: to lampa, która jest wbudowana w ścianę i emituje skierowane w dół światło. Może być używana do oświetlenia wejść do budynków lub do dekoracyjnego oświetlenia elewacji.
 4. Lampa sufitowa: to lampa, która jest umieszczona na suficie i emituje rozproszone światło. Może być używana do oświetlenia całej elewacji budynku lub do podkreślenia określonych elementów architektonicznych.
 5. Lampa wisząca: to lampa, która jest zawieszona na łańcuchu lub linie i emituje rozproszone światło. Może być używana do oświetlenia całej elewacji budynku lub do podkreślenia określonych elementów architektonicznych.
 6. Lampa reflektorowa: to lampa, która jest przymocowana do specjalnego uchwytu i emituje skoncentrowane światło. Może być używana do oświetlenia całej elewacji budynku lub do podkreślenia określonych elementów.

Czujnik ruchu i jego zastosowanie

Lampa z czujnikiem ruchu to rozwiązanie, które pozwala na automatyczne włączanie i wyłączanie światła w zależności od obecności ludzi w pomieszczeniu lub na zewnątrz budynku. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego zużycia energii na oświetlenie pomieszczeń lub terenów, gdzie nikt nie przebywa. Zastosowanie lampy z czujnikiem ruchu pozwala znacząco obniżyć rachunki za prąd i przyczynić się do ochrony środowiska poprzez mniejsze emisje gazów cieplarnianych. Lampa taka jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie światło jest często włączane i wyłączane, takich jak toalety, magazyny czy korytarze. Lampa z czujnikiem ruchu może być również używana do oświetlenia zewnętrznego, takiego jak lampy elewacyjne czy oświetlenie parkingów. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego oświetlenia terenów, gdzie nie ma ludzi lub samochodów, co przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii i obniżenia kosztów.

Warto pamiętać, że lampy z czujnikami ruchu mogą również zapewnić większe bezpieczeństwo, ponieważ automatycznie włączają się w momencie wykrycia ruchu w pobliżu. Dzięki temu można zwiększyć widoczność i zapobiec potencjalnym wypadkom.

Oświetlenie elewacji może być dobrym rozwiązaniem z kilku powodów:

 1. Estetyka: Oświetlenie elewacji może nadać budynkowi atrakcyjny wygląd, podkreślając jego architekturę i kształty. Może to sprawić, że budynek będzie bardziej widoczny i wyróżniający się w nocy.
 2. Bezpieczeństwo: Oświetlenie elewacji może zwiększyć bezpieczeństwo budynku, ponieważ umożliwia lepsze widzenie otoczenia oraz uniemożliwia nieproszonym gościom ukrywanie się w ciemnych miejscach.
 3. Funkcjonalność: Oświetlenie elewacji może ułatwić korzystanie z budynku w nocy, np. umożliwiając odnalezienie wejścia do budynku lub umożliwiając korzystanie z przylegających do budynku terenów zielonych.
 4. Oszczędność energii: Nowoczesne systemy oświetlenia elewacji mogą być wyposażone w systemy automatycznego włączania i wyłączania, co pozwala na oszczędność energii. W niektórych przypadkach, oświetlenie elewacji może być również zasilane przez panel solarne, co dodatkowo zwiększa oszczędności.
 5. Wartość nieruchomości: Dobrze oświetlona elewacja może zwiększyć atrakcyjność nieruchomości i podnieść jej wartość.

Zastosowanie diody LED SMD – jakie są plusy?

Dioda LED SMD (Surface Mounted Device) to rodzaj diod LED, które są montowane na płytce drukowanej za pomocą technologii montażu powierzchniowego. Są one niezwykle małe, a ich wymiary zazwyczaj nie przekraczają kilku milimetrów. Popularność zyskała ze względu na swoją wysoką wydajność i niskie zużycie energii. Może zużywać nawet do 80% mniej energii niż tradycyjne żarówki, co przekłada się na niższe rachunki za prąd i mniejsze emisje gazów cieplarnianych.

Kolejną zaletą diod LED SMD jest ich długa żywotność. Według producentów, średni czas pracy takich diod to około 50 000 godzin, co oznacza, że mogą one działać nawet przez kilka lat bez konieczności wymiany. W porównaniu do tradycyjnych żarówek, które mogą działać przez około 1 000-2 000 godzin, diody LED SMD są więc o wiele bardziej trwałe. Dioda ta jest również w pełni bezpieczna dla zdrowia. Nie emituje promieniowania UV ani IR, co oznacza, że nie wywołuje zmęczenia wzroku ani nie niszczy wrażliwych na światło przedmiotów.

Oprócz wymienionych zalet, diody LED SMD charakteryzują się szybkim czasem rozjaśniania się oraz możliwością regulacji intensywności światła. Są one również dostępne w różnych kolorach i temperaturach barwowych, co pozwala dopasować oświetlenie do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Oświetlenie zewnętrzne posesji oraz domu to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo, ponieważ pozwala lepiej widzieć otoczenie i uniknąć potencjalnych wypadków. Oświetlenie zewnętrzne ma również wpływ na wygodę użytkowania posesji oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa, ponieważ pozwala uniknąć wtargnięcia nieproszonych gości na nasz teren.

, , , , , , , , , , , ,
Przeczytaj również