Zwykła karta zbliżeniowa w porównaniu z kartą Mifare to narzędzie o niskiej częstotliwości, które wykorzystuje 125 kHz fale radiowe do komunikacji z czytnikiem. W momencie  zbliżenia karty do czytnika, pomiędzy elementami następuje wymiana wiadomości w postaci fali radiowej. Zasięg karty jest stosunkowo mały ( max 50cm ), jednak wystarczy, aby czytnik przechwycił dane z karty umieszczonej np. w portfelu, etui itd.

Mifare – technologia i zastosowanie

Mifare służy do uwierzytelniania, identyfikacji oraz przechowywania informacji a stosujemy ją w obszarach takich jak:

 • Transport – szybka i bezgotówkowa płatność za bilety w komunikacji miejskiej (pociągi, autobusy).
 • Systemy identyfikacji na uczelniach – identyfikacja, umożliwianie dostępów do wydziałów oraz zarządzanie inwentarzem.
 • Firmy i budynki korporacyjne – zarządzanie bezpieczeństwem, dostępy do sekcji budynku dla poszczególnych pracowników oraz kontrola czasu pracy.
 • Branża hotelarska – dostęp do pokoi, kontrola stref wejścia oraz zarządzanie zapasami.

Standard Mifare i jego rodzaje

Mifare classic – najpopularniejsza karta z rodziny Mifare, oparta na 4-bajtowym systemie pracy.  Znajduje zastosowanie m.in. we wszelkich systemach biletowych, systemach identyfikacji użytkowników, systemach rejestracji czasu pracy, czy kontroli dostępu.

Mifare Classic EV1 – układ wyposażony w pamięć EEPROM 1K lub 4K. Dodatkowe funkcje szyfrowania i przesyła dane z prędkością 106 kb/s

Mifare Desire – jest rozbudowaną funkcjonalnie, bezpieczną, wieloaplikacyjną kartą z interfejsem zbliżeniowych. Chip jest dostępny w wersjach EV1, EV2 i Light, współpracuje z NFC oraz zapewnia dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, w tym uwierzytelnianie 3-składnikowe i system tworzenia kopii zapasowych na chipie.

Mifare Plus – jest jedną z najnowszych technologii kart RFID, wprowadzonych na rynek przez firmę NXP. Posiada najwyższej klasy funkcje bezpieczeństwa, takie jak szyfrowanie danych i uwierzytelnianie AES.

Mifare Ultralight – jest najprostszą kartą, dlatego też jej naturalnym przeznaczeniem są m.in. systemy biletowe w komunikacji publicznej (bilety jednorazowe/wielorazowe, bilety weekendowe), wejściówki na imprezy okolicznościowe (stadiony, wystawy).

Jakie występują różnice pomiędzy standardem Mifare a zwykłymi kartami zbliżeniowymi?

 1. Częstotliwość
  Mifare – 13.56 MHz
  Standardowa karta zbliżeniowa – 125kHz
 2. Pamięć / pojemność
  Mifare – przechowuje dane dotyczące posiadacza, umożliwia zarządzanie zapasami
  Standardowa karta zbliżeniowa – brak miejsca do przechowywania danych
 3. Konfiguracja
  Mifare – unikalny numer seryjny 32-bit ( losowy, nie zawiera kodu placówki )
  Standardowa karta zbliżeniowa – 26-bit , skonfigurowana z kodem obiektu
 4. Funkcjonalność
  Mifare – szeroki wachlarz zastosowań: płatności zbliżeniowe/bezgotówkowe, opłaty drogowe, identyfikacja, stany magazynowe, kontrola dostępu.
  Standardowa karta zbliżeniowa – statyczne numery, ograniczają się do kontroli dostępu.

Czytniki RFID i czytniki kart zbliżeniowych

Czytniki to urządzenia pozwalające na odczyt danych zawartych w chipie, podczas wyboru odpowiedniego urządzenia, upewnij się że będzie ono współpracowało z całym twoim systemem. Niektóre czytniki są w stanie pracować tylko z pojedynczymi częstotliwościami np. 125kHz czyli w takim przypadku karta Mifare nie zostanie obsłużona.

Mifare i zwykłe karty zbliżeniowe mają podobne uzasadnienie działania, wyróżniają je natomiast możliwości rozbudowy oraz funkcjonalność poszczególnych systemów.
Obie technologie upraszczają operacje, oszczędzają czas oraz przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo!

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Przeczytaj również