Domofon, wideodomofon – skąd się wzięły te urządzenia i kiedy zaczęły służyć?

Ernst Wilhelm Siepermann był niemieckim wynalazcą i pionierem w dziedzinie elektroniki. Jego najbardziej znanym wynalazkiem jest domofon, który obecnie jest powszechnym elementem każdego domu czy mieszkania.

Siepermann urodził się w 1902 roku w mieście Essen, w Niemczech. Od najmłodszych lat interesował się nauką i technologią, a w wieku 18 lat rozpoczął studia na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Po uzyskaniu dyplomu inżyniera elektronika w 1926 roku, rozpoczął pracę w zakładach Siemens-Schuckertwerke AG w Berlinie jako inżynier w dziale elektroniki. W 1931 roku Siepermann opracował prototyp pierwszego domofonu, który był urządzeniem elektronicznym służącym do komunikacji pomiędzy drzwiami wejściowymi a mieszkańcami domu. Urządzenie to było niezwykle innowacyjne w swoim czasie, ponieważ umożliwiało użytkownikom łatwe i szybkie porozumienie z osobami znajdującymi się przed drzwiami.

Jak to się zaczęło?

Domofon Siepermana działał dzięki zastosowaniu mikrofonu i głośnika, które umożliwiały rozmowę między mieszkańcami a osobą na zewnątrz. Urządzenie było łatwe w obsłudze i umożliwiało szybkie otwieranie drzwi dzięki zastosowaniu elektronicznego zamka. W 1933 roku Siepermann opatentował swój wynalazek i rozpoczął produkcję domofonów w zakładach Siemens-Schuckertwerke AG. Pierwsze modele były stosunkowo drogie i były skierowane głównie do zamożnych klientów, jednak z czasem cena spadła, a domofon stał się popularnym elementem wyposażenia domów i mieszkań.

Domofon Siepermana okazał się nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale również znaczącym krokiem naprzód dla elektroniki i komunikacji. Dzięki wynalazkowi Siepermana, urządzenia komunikacyjne stały się bardziej dostępne i ułatwiły komunikację między ludźmi.

W czasie II wojny światowej Siepermann został zmuszony do pracy dla niemieckiego rządu, gdzie pracował nad rozwojem nowych technologii wojskowych. Po wojnie wrócił do pracy w Siemens-Schuckertwerke AG, gdzie kontynuował prace nad nowymi rozwiązaniami w dziedzinie elektroniki.

Śmierć wynalazcy i co dalej ?

Ernst Wilhelm Siepermann zmarł w 1961 roku, jednak jego wynalazek w postaci domofonu przetrwał i stał się nieodłącznym elementem codziennego życia. Obecnie istnieją różne rodzaje domofonów, w tym bezprzewodowe, z kamerami, z funkcją odbierania poczty głosowej, a także te sterowane za pomocą aplikacji mobilnych. Bez wątpienia wynalazek Siepermana wpłynął na rozwój elektroniki i komunikacji, a także na poprawę bezpieczeństwa w domach i mieszkaniach. Domofon nie tylko umożliwia szybkie i wygodne komunikowanie się z osobami na zewnątrz budynku, ale również pozwala na kontrolowanie dostępu do domu czy mieszkania.

Dzięki temu mieszkańcy mogą być spokojni o swoje bezpieczeństwo i chronić się przed intruzami. Domofony są również często wykorzystywane w budynkach wielorodzinnych, gdzie umożliwiają szybką komunikację pomiędzy mieszkańcami oraz z osobami odwiedzającymi.Współczesne domofony nie tylko ułatwiają komunikację, ale również oferują wiele dodatkowych funkcji, takich jak zapis obrazu z kamery, możliwość łączenia kilku urządzeń w jednym systemie, czy możliwość otwierania drzwi zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej. Dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na montaż domofonu w swoim domu lub mieszkaniu.

Wynalazek domofonu autorstwa Ernsta Wilhelma Siepermana to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również przełom w dziedzinie elektroniki i komunikacji. Dzięki temu urządzeniu możliwa stała się szybka i wygodna komunikacja między mieszkańcami a osobami na zewnątrz budynku, a także poprawiło się bezpieczeństwo w domach i mieszkańach. Obecnie domofony oferują coraz więcej funkcji, co sprawia, że są jeszcze bardziej popularne i wykorzystywane w wielu miejscach. Bez wątpienia wynalazek Siepermana odegrał istotną rolę w rozwoju technologii komunikacyjnych i pozostanie ważnym elementem codziennego życia przez wiele lat.

 

, , , , , , , , , , , , ,
Przeczytaj również