Monitoring prywatnej posesji – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto mógł pozwolić sobie na monitoring domu czy terenu który do niego przylega. Kamery, monitoring posesji kojarzył się jedynie z elitą. Pierwotnie wykorzystywano je przez władze miasta do kontroli przestrzeni publicznej oraz przedsiębiorców do zapewnienia ochrony mienia. Obecnie coraz częściej są one wykorzystywane prywatnie. Kamery rejestrujące obraz możemy spotkać już praktycznie wszędzie. Znajdują się w małych sklepach, kioskach, domach jednorodzinnych, mieszkaniach, a nawet w publicznych środkach transportu.

Bezpieczeństwo i ochrona

Systemy monitorujące używane są głównie w celu bezpieczeństwa i ochrony. Widoczne elementy monitoringu zwykle działają odstraszająco. Złodzieje czy wandale mniej chętnie dopuszczają się czynów karalnych mając świadomość, że są widoczni i nagrywani. W przeciwnym wypadku – zainstalowany monitoring dostarcza dowodów, które mogą być kluczowe w znalezieniu poszczególnych osób i ich ukaraniu.

Z drugiej strony nasze majątki są coraz pokaźniejsze. Mimo, że każdy z nas posiada nieco inny system wartości, to chyba wszyscy się zgadzamy, że posiadamy coraz to droższe, nowsze samochody, rowery i inne dobra materialne, które należy zabezpieczyć. O ile powszechne ubezpieczenia zabezpieczają nas przed ew. kradzieżą, zgodnie z powiedzeniem – przezorny zawsze ubezpieczony – warto zadbać o dodatkowe środki bezpieczeństwa. Ciężko na ten majątek zapracowaliśmy, dlatego dodatkowa ochrona na pewno nie zaszkodzi.

Rozwiązanie

Na rynku można znaleźć multum kamer, rejestratorów oraz kompletnych systemów monitoringu. O ile miasta, czy duże przedsiębiorstwa faktycznie potrzebują zaawansowanych rozwiązań, to przy inwestycji prywatnej trzeba mierzyć siły na zamiary i ograniczyć funkcjonalność do tego stopnia, aby było to na naszą kieszeń. Przecież naszym celem jest chronić majątek, a nie wydać na zaawansowany system. Dlatego dziś skupimy się właśnie na zupełnie podstawowych rozwiązaniach, które mogą się znaleźć w każdym prywatnym domu oraz mieszkaniu.

Coś na otwartą przestrzeń

Model kamery: IP WiFi Eura IC-01H3.

Jest to kamera dedykowana do montażu na zewnątrz. Dzięki swojej tubowej konstrukcji, wskazuje kierunek obserwacji sugerując przy tym samym potencjalnym niechcianym gościom fakt iż wchodzą na teren monitorowany.

Kamera jest znakomitym rozwiązaniem do monitorowania prywatnego terenu. Bardzo przydatną funkcją jest moduł WiFi, który umożliwia bezprzewodowe połączenie z aplikacja w naszym telefonie. Zarządzanie urządzeniem możliwe jest z pozycji smartfona, tabletu lub przeglądarki internetowej z każdego miejsca na świecie, także możemy podejrzeć naszą „twierdzę” w dowolnym momencie w pracy, a nawet na wczasach.

Obraz rejestrowany przez kamerę zapisywany jest w rozdzielczości Full HD na serwerze FTP lub karcie pamięci. Także nie musimy doposażać naszego systemu w kosztowny rejestrator.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnego formatu kompresji obrazu H.264, otrzymujemy lepszy jakościowo materiał, którego transmisja jest szybsza a objętość danych zdecydowanie mniejsza.

Warto również zwrócić uwagę na diody IR które pozwalają na pracę kamery w nocy dzięki czemu zapewniamy sobie ochronę 24h na dobę.

Zobacz wideoinstrukcję instalacji i konfiguracji kamery.

Wnętrza

Model kamery: IP WiFi Eura IC-80H3.

Jest to kamera obrotowa, która również pracuje bezprzewodowo w rozdzielczości Full HD 1080p jednak dedykowana jest do zastosowań wewnątrz budynków. Nowoczesny format kompresji obrazu – H.264. Kamera korzysta z tej samej aplikacji, dlatego może być kolejnym elementem naszego systemu monitoringu.

Dzięki opcji detekcji ruchu kamera może dokonać zrzutu obrazu np. na kartę SD lub na serwer FTP. Dzięki zastosowaniu protokołu P2P możliwe jest proste sparowanie z urządzeniem mobilnym. Dzięki diodom podczerwonym i filtrowi IR-Cut, który odcina je w ciągu dnia, kamera idealnie nadaje się do całodobowej pracy. Ponadto urządzenie umożliwia zaprogramowanie funkcji patrolu. Do nagrywania nie jest potrzebny rejestrator sieciowy IP, a obraz może być zapisywany na karcie SD.

Zobacz wideoinstrukcję instalacji i konfiguracji kamery.

Przeczytaj również