Strażak należy do najlepiej ocenianych zawodów zaufania publicznego. Według badań opinii przeprowadzonych przez GUS w 2015 r. strażacy cieszą się największym zaufaniem społecznym wśród wszystkich służb publicznych. Aż 94% z nas ufa tej grupie zawodowej. Jeżeli tak jest, to czemu tak niewielu z nas (17% gospodarstw domowych) ma w domu czujniki dymu, czadu i gazu? Strażacy od lat apelują o zainstalowanie ich, bo to najlepszy sposób, żeby zaoszczędzić im pracy.

POŻAR

Każde dziecko wie, że nie należy bawić się zapałkami. Pożar to nie przelewki. Ogień to ogromne niebezpieczeństwo- rozprzestrzenia się szybko i niezwykle trudno go opanować. Może spowodować nieodwracalne straty w naszym zdrowiu i majątku, na który pracowaliśmy całe życie.

Państwowa Straż Pożarna wśród najczęstszych przyczyn pożarów wymienia nieprawidłowe użytkowanie wszelkich źródeł ciepła jak piece, grzejniki elektryczne, kominki z otwartym paleniskiem. Nasze nieroztropne zachowanie, np. suszenie prania na grzejnikach elektrycznych może spowodować tragedię.

Kolejnym częstym powodem pożarów w naszych mieszkaniach jest pozostawianie włączonych urządzeń elektrycznych, które nie są przystosowane do pracy ciągłej, np. zapominamy o wyłączeniu lokówki, prostownicy czy żelazka. Technologia uporała się już z tym zagrożeniem. W takim wypadku doskonale sprawdzą się adaptery gniazda Wi-Fi. Jeżeli jesteśmy zapominalscy lub nasze dzieci zostają same w domu i prasują sobie rano mundurki do szkoły, warto zaopatrzyć się w takie urządzenie. Jest niedrogie, a zaoszczędzi nam mnóstwo stresów, bo możemy sterować nim zdalnie. Zapomniałeś wyłączyć żelazko – użyj smartfona i je wyłącz.

Często sami jesteśmy przyczyną i źródłem ognia. Tu kilka słów do palaczy wyrobów tytoniowych, precyzyjnie gaście papierosy! Odsetek pożarów wywołanych niedopałkiem papierosa jest bardzo wysoki. Zdarzają się sytuację zaśnięcia z zapalonym papierosem, który wywołuje pożar i największym poszkodowanym jest sam palacz! Niedopałki plasują się wysoko również w niechlubnej kategorii pożarów lasu!

Oczywiście niesprawna instalacja elektryczna czy ulepszenia urządzeń elektrycznych na własną rękę od lat jest czołówce przyczyn pożarów w naszych domach. Jednak zdarzają się też błahe sytuacje, na pozór niezwiastujące zagrożenia pożarowego. Choinka! Strażacy często wymieniają ją jako główny powód pożarów w wiadomej porze roku. Pamiętajmy, aby kupować wyłącznie oświetlenie świąteczne certyfikowane i z pewnego źródła, nie stawiać choinki zbyt blisko firan! Podobnie romantyczna kolacja we dwoje może skończyć się tragicznie w skutkach, jeżeli zapomnimy zgasić świeczki, udając się na spoczynek… No cóż, bezpieczeństwo przede wszystkim!

STRAŻAK RADZI – używaj czujnika dymu

Państwowa Straż Pożarna od lat rekomenduje zaopatrzenie się w czujniki dymu. Nie przeciwdziałają zaprószeniom ognia ani samozapłonom, czy też ludzkiej głupocie, jednak pozwolą nam uniknąć nieszczęścia. Urządzenie, jeżeli będzie prawidłowo zamontowane, skutecznie zaalarmuje użytkowników o zaistniałym zagrożeniu. Da nam to czas, aby w bezpieczny sposób opuścić mieszkanie i uniknąć utraty zdrowia. Czujnik dymu EURA GS-503 jest niewielki, kosztuje nie dużo, a w realny sposób może uratować nam życie!

Detektor dymu montuje się na suficie w jego centralnej części. Jeżeli to niemożliwe, zadbajmy o zainstalowanie go jak najdalej punktów, w którym łączą się ściany (rogów pomieszczeń). Sygnalizatory dymu najczęściej są zasilane bateryjne. Jedyne, o czym musimy pamiętać to ich regularna wymiana. Na rynku są urządzenia, które sygnalizują wyczerpanie baterii. W istotny sposób ułatwiają użytkowanie czujnika.

Nie należy montować detektora w kuchni ani w łazience, ze względu na możliwość wystąpienia fałszywych alarmów. Specyficzne warunki w tych pomieszczeniach, duża ilość pary wodnej i wilgoć, mogą zaburzać pracę czujki. Instalowanie sygnalizatora dymu zbyt blisko okien i otworów wentylacyjnych również nie jest wskazane, może prowadzić do pojawienia się fałszywych alarmów.

Jeżeli w dzieciństwie marzyłeś, żeby zostać strażakiem, zrób pierwszy krok. Bądź jak strażak i zainstaluj w domu czujkę dymu!

Sprawdź ofertę czujników dymu Eura: OFERTA.

Przeczytaj również