Bezpieczny dom

Komfort we własnym domu to nie tylko wygodna kanapa czy ergonomicznie urządzona kuchnia. To także – a może przede wszystkim – poczucie bezpieczeństwa. Warto zatem zastanowić się jak urządzić dom, żeby był NAPRAWDĘ bezpieczny?

Pod okiem kamery

Kamery otaczają nas wszędzie – na ulicy, w autobusach, w supermarketach – i mogą czasem sprawiać, że czujemy się obserwowani niczym w popularnym reality show. Mimo to, poczucie bezpieczeństwa, jakie daje obecność kamery w ciemnym autobusie nocnym lub w zatłoczonym centrum handlowym jest nieocenione. Przede wszystkim sam widok kamery jest w stanie spłoszyć potencjalnego napastnika lub złodzieja. Często na prywatnych posesjach używa się atrap kamer, żeby dom wyglądał na dobrze chroniony. Czy warto jednak oszczędzać na bezpieczeństwie? Nowoczesne systemy monitoringu pozwalają na połączenie kamer z domowym alarmem, co jest zdecydowanie najlepszym sposobem na odstraszenie potencjalnego włamywacza. Jeśli natomiast chcemy zapewnić sobie spokojny urlop, warto pomyśleć systemie monitoringu. Nie tylko będzie rejestrował zdarzenia, ale także pozwoli nam na wgląd w zapis zdarzeń w czasie rzeczywistym, przy wykorzystaniu naszego smartfona.

Elektroniczni bohaterowie

Jeśli mieszkamy w bloku lub domu wielorodzinnym, funkcję monitoringu poniekąd spełniają nasi sąsiedzi. Włamanie nie jest jednak jedyną niebezpieczną sytuacją, która może nam zagrażać. Podczas urządzania i wyposażania wnętrza potrafimy w nieskończoność zastanawiać się nad wyborem kuchenki, wykończeniem kominka lub modelem żelazka. Rzadko kiedy myślimy jednak o urządzeniach, które zniwelują niebezpieczeństwo związane z wyciekiem gazu lub zaprószeniem ognia. Jeśli w naszym domu znajduje się instalacja gazowa, zainstalowanie czujnika czadu i gazu jest najlepszym, co można zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Nawet, jeśli wyciek niebezpiecznego gazu nigdy nie nastąpi, pamiętajmy, że przezorny jest zawsze zabezpieczony. Podobnie sprawa wygląda z czujnikiem dymu – to, że ktoś „nie wyłączył żelazka” lub „zostawił garnek na gazie” często jest tematem żartów, jednak takie sytuacje niestety się zdarzają, a dźwięk alarmu często jest pierwszym sygnałem, który informuje o niebezpieczeństwie pożarowym jeszcze przed pojawieniem się widocznego dymu.

Bezpieczeństwo dla gadżeciarzy

Na rynku można znaleźć też mnóstwo nowoczesnych, małych gadżetów, które posłużą nam do pilnowania naszego bezpieczeństwa. Są to na przykład mini alarmy osobiste, które po wyjęciu zawleczki zaczynają wydobywać z siebie przenikliwy dźwięk. To rozwiązanie jest szczególnie polecane dla kobiet, które po zmroku wracają do domu. Innym ciekawym, nowoczesnym gadżetem jest wideowizjer do drzwi. Spełnia on funkcje judasza XXI wieku – w drzwiach montowana jest mała kamera z szerokokątnym obiektywem obejmujących przestrzeń przed wejściem do domu, a obraz wyświetlany jest na zainstalowanym z drugiej strony monitorze. Obraz jest dużo mniej zniekształcony, niż w przypadku tradycyjnego judasza, a my nie musimy się martwić, że wpuścimy do domu kogoś niepożądanego.

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych emocjonalnych potrzeb każdego z nas. Pamiętajmy o tym, żeby podczas urządzania wnętrza, oprócz walorów estetycznych zwrócić uwagę na dobór wszystkich urządzeń, które zapewnią nam spokój – poczucie bezpieczeństwa to największy komfort, jaki możemy zapewnić sobie we własnym domu.

Przeczytaj również