Na klimat wnętrza składają się zarówno dobór kolorów, styl mebli czy dodatki, które nadają naszym mieszkaniom i domom unikalny charakter. Jednak narzędziem najbardziej użytecznym do stworzenia konkretnego klimatu w pomieszczeniu jest przede wszystkim oświetlenie.

Relaks czy koncentracja?

Nie jest tajemnicą, że kolor światła emitowanego przez żarówki ma wpływ na nasze samopoczucie. Im bardziej ciepłe, przygaszone jest światło, tym bardziej jesteśmy zrelaksowani i odprężeni. Żarówki, których światło wpada w żółte czy nawet pomarańczowe tony, przykryte dodatkowo abażurem czy osłonką dają efekt przytulności i intymności. Natomiast im bardziej światło jest chłodne i ostre – wzmaga się nasza koncentracja i stajemy się bardziej pobudzeni. Sprzyja to pracy i nauce, jednak jest dosyć męczące dla naszych oczu i mózgu.

Oświetlenie jest zatem jednym z elementów, które będą dzielić nasze wnętrza pod względem funkcji. W miejscu do pracy warto postawić lampkę, która będzie dawać dużo światła o względnie chłodnej barwie. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przesadzić – „laboratoryjne” oświetlenie szybko sprawi, że będziemy zmęczeni i rozdrażnieni. Białe, chłodne żarówki nie sprawdzą się w żadnej innej części domu, ponieważ zwyczajnie będą odbierać wnętrzu przytulność. Takie oświetlenie często stosuje się w miejscach pracy po to, żeby wymusić na pracowniku większą koncentrację. Dajmy więc sobie odpocząć we własnym domu, stosując żarówki o cieplejszym zabarwieniu.

Klimatyczne oświetlenie

Główne oświetlenie sufitowe jest oczywiście niezbędne, jednak często jest bardzo jasne i mało ciekawe. Nie bez powodu ludzie zachwycają się wschodami i zachodami słońca lub pomieszczeniami oświetlonymi przy pomocy świec. Lubimy tego rodzaju światło – ciepłe, rozproszone, rzucające dłuższe cienie i mające swoje źródło gdzieś niżej niż bezpośrednio nad naszymi głowami. Jak stworzyć ciepłą atmosferę w naszym domu? Świetnym nośnikiem przytulnego klimatu są wszelkiego rodzaju stojące lampy lub bardzo popularne lampki w formie wiszącego łańcucha, który można zawiesić na zagłówku łóżka lub podświetlić nim regał z książkami. Im więcej zróżnicowanych źródeł światła w pomieszczeniu, tym ciekawszy efekt możemy osiągnąć. Świetnym rozwiązaniem są zamontowane we włącznikach lamp ściemniacze, które pozwalają na sterowanie klimatem oświetlenia poprzez dostosowywanie jasności żarówki za pomocą pokrętła.

Oświetleniowe rozwiązania na miarę XXI wieku

Nie każda lampka ma jednak wbudowany ściemniacz, a dodatkowym problemem staje się też dostępność włączników – często lampy stojące lub łańcuchy świetlne mają włączniki w trudno dostępnych miejscach. To wymaga od nas schylania się, sięgania pod meble lub podłączenia wtyczek w miejscach, które zakrywają niezbyt estetyczny kabel. Z pomocą przychodzą nam nowe technologie takie jak sterowniki radiowe lub Wi-Fi do bezprzewodowego kontrolowania oświetlenia. Dzięki nim prosto i wygodnie możemy sterować oświetleniem w naszym wnętrzu przy pomocy pilota lub smartfona.

Dobrze oświetlone pomieszczenie to takie, w którym konkretne źródła światła wyznaczają nam strefy funkcjonalne, a klimat panujący w pokoju możemy dostosować do własnych potrzeb przy pomocy różnych rodzajów oświetlenia. Dobór żarówek powinien być związany z ich funkcją, jednak pamiętajmy, żeby ich światło wpadało w ciepłe barwy. Wykorzystajmy też nowe technologie – zapewnią nam one wielką wygodę podczas modyfikowania klimatu oświetlenia w naszym domu.

Przeczytaj również