Dzwonek – skąd się wziął, kto go wynalazł i jaka jest jego ewolucja

Dzwonek to niewielkie i zdaniem większości z nas bardzo proste urządzenie, które jest standardem w każdym domu czy mieszkaniu, ale również firmie. Ten niewielki sprzęt elektryczny pozwala skutecznie sygnalizować dźwiękiem, że ktoś znajduje się za drzwiami, w ten sposób domownicy dowiadują się o konieczności podejścia do drzwi. Dzwonek pojawiał się również w starych telefonach, jak również do dziś jest obecny w szkołach i jest często najbardziej oczekiwanym dźwiękiem, który zwiastuje zakończenie lekcji.

Jak działa dzwonek?

Działanie dzwonka opiera się na zjawisku elektromagnetycznym. W związku z tym jego wynalezienie stało się możliwe dopiero po pojawieniu się elektromagnesu. Gdy zostanie włączony prąd elektryczny to wspomniany elektromagnes specjalny młoteczek, który zaczyna uderzać o metalową czaszę dzwonka. W ten sposób pojawia się dźwięk. Ruch jaki wykonywany jest przez młoteczek doprowadza do przerwania obwodu elektrycznego, wówczas sprężynujący młoteczek powraca do poprzedniej pozycji. Wówczas przepływ prądu rozpoczyna się na nowo i sytuacja z dźwiękiem ulega powtórzeniu. Dźwięk dzwonka słyszymy do czasu, aż zostanie on wyłączony. Metalowe ramie, które jest przyciągane i zwalniane sprawia, że słyszymy wibrujący dźwięk.

Wynalezienie dzwonka

Pierwszy  dzwonek o opisanej zasadzie działania stworzony został przez Amerykanina Lionela Cowena. Dzwonek elektryczny – pierwszy przewodowy  został z kolei stworzony przez Josepha Henrego. Jego dzwonek wydawał dźwięk po naciśnięciu przycisku.

Jak ewoluował dzwonek?

Niezależnie od tego gdzie ludzie mieszkali, to każdy miał swoje miejsce, a inni chcąc go odwiedzić musieli to zasygnalizować. Początkowo służyły do tego kołatki, często potężne wieszane na drzwiach, które pozwoliły na donośne pukanie. Nieco później pojawiły się dzwoneczki na sznurku, gdzie gość informował o swoim przybyciu ciągnąć na sznurek i wprawiając je w ruch, a tym samym sprawiając, że wydawały dźwięki.

Później pojawiły się dzwonki elektryczne, które dzięki przyciskom były w stanie wydać głośny dźwięk, który sprawiał, ze domownicy wiedzieli, że ktoś stoi pod ich drzwiami. W późniejszym okresie dzwonki połączona nawet z kamerami sprawiając, że mogliśmy nie tylko usłyszeć, ale i obaczyć kto stoi pod naszymi drzwiami zanim je otworzyliśmy.

Obecnie za jedno z najnowocześniejszych rozwiązań uznawane są dzwonki z przyciskiem kinetycznym. Ich montaż nie wymaga okablowania. Przysyłają sygnał radiowy nie zakłócając pracy innych okolicznych urządzeń. Nie ma potrzeby wymieniania baterii dla uzyskania pełnej wydajności działania. Odbiorniki z kolei korzystają z zasilania sieciowego. Takie urządzenia wyróżnia łatwość montażu i wydajność działania. Patrząc na dzwoniący odbiornik zobaczymy światełka co również jest sygnalizacją, że dzwoni.

Nowoczesne dzwonki do drzwi powstały na bazie starych rozwiązań i sprawiły, że informowanie o przybyciu stało się jeszcze łatwiejsze. Dzwonek to wygoda, ale również rodzaje zabezpieczenia, zamkniemy drzwi i obca osoba może wejść do domu tylko jeśli ją wpuścimy, po tym jak zadzwoni dzwonkiem.

Przeczytaj również: DING, DONG…- nowa era dzwonków kinetycznych

 

Przeczytaj również