Wszyscy dobrze wiemy, że funkcjonalne nie zawsze znaczy ładne. Bardzo często urządzając wnętrza, staramy się „chować” niektóre sprzęty tak, by nie dominowały w pomieszczeniu. Choć większość z nas nie potrafiłaby już dziś funkcjonować we wnętrzu, które nie jest naszpikowane elektroniką, to z jakiegoś powodu lubimy, gdy jest ona ukryta.

Lodówka w szafce

AGD schowane w kuchennej zabudowie to już niemal standard. Choć projektanci sprzętów użytkowych robią wszystko, by połączyć ich funkcję z estetycznym, a często nawet designerskim wyglądem, to wciąż często wolimy „schować” część sprzętów za jednolitą zabudową szafek. Lodówka, piekarnik, płyta grzewcza, kuchenka mikrofalowa, pralka, suszarka… – niezbędnych we współczesnym gospodarstwie domowym sprzętów jest tyle, że nie sposób idealnie dopasować ich do siebie, a w takim stężeniu szybko zdominują swoją surowością starannie dobrane fronty, blaty i ozdobne meble.

Telewizor – kameleon

Kolejnym dowodem na to, że lubimy, gdy elektronika domowa jest „schowana” jest to, że w tym roku znana firma RTV wypuściła na rynek telewizor, który potrafi próbkować kolor i deseń ściany, na której wisi, by potem cyfrowo go uzupełnić i móc wyświetlać na ekranie np. wzór tapety znajdującej się za nim. W połączeniu z ultra-cienką ramką telewizor, jak kameleon, staje się niemal niewidoczny na ścianie.

Telewizor kameleon
Telewizor kameleon, źródło: https://fonplace.pl/telewizor-kameleon-czyli-nowe-urzadzenia-od-samsunga/

Galeria na ścianie z dodatkową funkcją

Niewielkich rozmiarów elektronika zazwyczaj jest łatwa do ukrycia. Co jednak zrobić, jeśli nie da się jej po prostu schować do szuflady, jak np. w przypadku ekranów od coraz częściej obecnych w naszych domach wideodomofonów? Niewielkich rozmiarów ekran stanie się niewidoczny w towarzystwie ozdobnych ramek ze zdjęciami. Ściana pokryta mini galerią będzie świetną ozdobą naszego korytarza! W minimalistycznym wnętrzu dobierzmy ramki zbliżone rozmiarem i kolorem do naszego ekranu i zadbajmy o prostotę i geometrię. Natomiast w bardziej eklektycznych pomieszczeniach warto pobawić się formą i kolorem, tworząc wokół ekranu naszego wideodomofonu zwariowaną ekspozycję rodzinnych pamiątek. Jeśli nasz monitor będzie dodatkowo wyposażony w funkcję ramki cyfrowej – będzie stanowił zarówno użyteczny, jak i estetyczny element domu. Idealnie wpasuje się w ozdobną kompozycję na ścianie.

Czemu tak lubimy chować wszystkie te elektroniczne sprzęty, na które wydajemy małą fortunę? Ciężko stwierdzić, być może dom, w którym z każdej strony otacza nas elektronika, zdaje się nam mniej przytulny? Na szczęście istnieje wiele sposobów, by sprawić, żeby nasze wnętrza nie zostały zdominowane przez wszechobecne RTV i AGD oraz były zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne.

Przeczytaj również