Długo wyczekiwana, z nadzieją wyglądana, nadeszła wreszcie! Choć wciąż nieśmiało o sobie przypomina temperaturą, to w sercach i duszy już gra! A skoro wiosna, to święta. A skoro wiosna to relaks. A skoro wiosna, to czas wziąć się do roboty, pora na remont i wiosenne porządki!

Święta za płotem

Święta to czas, kiedy spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, dzieci szukają prezentów od „Zajączków” w lesie i na potęgę oblewamy się wodą. Warto, aby te święta oraz każdy inny czas minął nam w atmosferze spokoju i poczuciu bezpieczeństwa. W powietrzu niech unosi się tylko pyszny zapach żurku z białą kiełbasą i mazurków. Nasze myśli powinny być zaprzątnięte jedynie pomysłami na kolorowe pisanki i wyjątkowe spędzenie czasu z bliskimi. Rodzinę i znajomych niech powita miły dźwięk dzwonka i nasz serdeczny uśmiech. A miejsce, w którym będziemy spędzać świąteczne chwile, oby było bezpieczne i strzeżone przez cały zastęp urządzeń najwyższej jakości.

Aby tak właśnie minęły nam świąteczne dni, warto znaleźć chwilę pomiędzy sprawunkami a myciem okien i sprawdzić stan techniczny naszych domowych sprzętów. Przyjrzyjmy się bliżej dzwonkowi do drzwi, czy nie potrzebuje wymiany baterii lub zwiększenia natężenia dźwięku. Może nasz domofon jest już wysłużony i przydałby mu się szybki lifting przedświąteczny? Być może to już czas, aby wymienić go na wideodomofon z funkcją Wi-Fi i pochwalić się przed rodziną i znajomymi jak podczas wiosennego spaceru obsługujemy bramę w naszym domu i wpuszczamy spóźnionego wujka na posesję. Koniecznie sprawdźmy, czy czujniki czadu lub dymu mają sprawne baterie. Wystarczy, że naciśniemy przycisk TEST, aby się upewnić. Zresztą tę czynność powinniśmy powtarzać regularnie, nie tylko z okazji świąt czy przyjazdu gości.

Wiosenny relaks

Skoro wiosna, to czas na relaks. Jednak nie dla wszystkich odpoczynek oznacza to samo. Jedni w pierwsze słoneczne dni wyciągają rowery i całe dnie spędzają na łonie natury. Inni pucują swoje grille i przygotowują się na biesiady pod gołym niebem- karkówki i kiełbaski wkrótce zaczną znikać ze sklepowych półek.

Koniec zimy- czas na pracę w ogrodzie

Jest spora grupa osób, którzy za odpoczynek uznają pracę fizyczną. Czy to pielenie ogródka, porządki na działce czy remont w domu, ważne, aby coś się działo. Zresztą wiosna, to dla każdego posiadacza ogrodu bardzo pracowity czas. Uprzątnięcie pozostałości po zimie, przekopanie grządek, wysiew warzyw i owoców. Należy zadbać o kwiaty i nowe nasadzenia. Większość działkowców ma altanę lub domek na swojej posesji, tam również po zimie czeka nas dużo pracy. Sprawdzić dach i rynny, czy mróz ich zbytnio nie naruszył. Dokładnie zbadać teren wokół domku czy gryzonie nie przedostały się do środka, przy okazji warto pomyśleć o środkach odstraszających wszelkich nieproszonych gości.

Częste kradzieże i włamania do domków rekreacyjnych zimą to niestety standard. Jeżeli spotkała nas taka nieprzyjemna sytuacja, może nadszedł czas, żeby pomyśleć o zabezpieczeniach. W zależności od budżetu, który wygospodarujemy, mamy wachlarz możliwości. Atrapy kamer i mini alarmy to zestaw podstawowy. Jeżeli faktycznie trzymamy na działce coś wartościowego, a nasza altana bardziej przypomina Wersal niż chatkę w lesie, zainwestujmy w system monitoringu.

Natomiast, gdy sporo czasu spędzamy na działce lub w ogrodzie, to z pewnością doskwiera nam obecność komarów i kleszczy. Szczególnie że te ostatnie coraz częściej, zamiast w leśnych chaszczach możemy spotkać w terenach rekreacyjnych w mieście. Zadbajmy o nieprzyjazne środowisko dla nich w naszym ogrodzie, postawmy na nasadzenia, których te owady nie lubią. Chrzan, kocimiętka, ale tez piękna lawenda i clematis. Nie dość, że ozdobią nam ogród, to zabezpieczą nas i nasze dzieci przed nieprzyjaznymi owadami.

Wyremontujmy sobie coś…

Remont to coś, co czeka nas niemalże każdego roku. Nieważne czy mamy domek, czy mieszkamy w bloku, coś do zreperowania lub odświeżenia zawsze się znajdzie. Niektórzy postrzegają to jako dopust Boży, a remont łazienki to istny Armagedon. Dla innych to sama radość. Wprost nie mogą się doczekać, kiedy zmienią swoją otoczenie w coś pięknego, nowego, po prostu innego. Jeżeli Ty, Drogi Czytelniku, należysz do tej drugiej grupy, to zaczyna się dla Ciebie raj na ziemi. Możesz wreszcie zmienić kafelki na balkonie, pomalować bramę wjazdową. Może przyszedł czas na rewitalizację przestrzeni wjazdowej. System czujników zmierzchowych zmieni nasz podjazd w taki, jakiego nie powstydziliby się właściciele rezydencji. Mały koszt, a efekt niesamowity, a przede wszystkim ułatwiający codzienne życie, szczególnie, kiedy już nadejdzie długa, ciemna zima. Warto pomyśleć o zmianach na naszej elewacji. Teraz bardzo popularne są elementy drewna lub cegły na frontach domów. Nie jest kosztowna zmiana, ponieważ najlepiej wyglądają projekty, które tylko na fragmentach budynków stosują takie upiększenia. Jeżeli nasza elewacja jest w neutralnym kolorze, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać budynkowi nieco nowoczesności. To idealny moment, żeby zastanowić się nad wymianą dzwonka, na bardziej funkcjonalny lub zainstalowanie wideodomofonu.

Przyszła wiosna, do roboty!

Przeczytaj również