Czujnik dymu papierosowego to wyspecjalizowany typ czujnika dymu. Zasada jest prosta, mianowicie nie każdy czujnik dymu jest czujnikiem dymu papierosowego, ale każdy detektor dymu papierosowego jest detektorem dymu.

Dym dymowi nierówny

Czujniki dymu papierosowego zostały zaprojektowane do stałego monitorowania obecności dymu w strzeżonym przez siebie pomieszczeniu zamkniętym. Ich czułość oczywiście zależy od zastosowanej metody wykrywania niebezpieczeństwa. Niektóre modele mają wbudowaną fotokomórkę i obserwują zmianę światła, a na tej podstawie alarmują o zaistniałym zagrożeniu. Inne czujniki dymu korzystają z promieniotwórczych izotopów. Co do zasady, te są o wiele bardziej czułe i wrażliwe na dym, jednak z różnych powodów, klienci rzadziej się na nie decydują.

Zakaz palenia

Czujniki dymu papierosowego możemy umieścić w każdym pomieszczeniu zamkniętym, w którym obowiązuje całkowity zakaz palenia. Szkoły, urzędy, szpitale, pomieszczenia socjalne w zakładach pracy. Osoby palące wiedzą z doświadczenia, że takich miejsc jest w naszej przestrzeni publicznej coraz więcej.

Instalacja czujnika dymu papierosowego

Podobnie jak w przypadku detektora dymu, ten czujnik montujemy na suficie, najlepiej w samym jego centrum. Jeżeli z jakich przyczyn jest to niemożliwe, to starajmy się umieścić go jak najwyżej na ścianie, pamiętając o 20 cm promieniu wolnej przestrzeni wokół niego. Nie montujmy go w rogach ścian.

Czujnik dymu papierosowego a e-papierosy

Zagadnienie nie jest proste i nie można jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Wszystko zależy od czujnika dymu papierosowego, a właściwie jego sensora. Wpływ na uruchomienie alarmu ma także rodzaj urządzenia, z jakiego korzystamy. Na rynku tej rozwijającej się w rekordowym tempie branży istnieją przeróżne urządzenia zwane potocznie e-papierosami. Różnią się także ilością pary wodnej, którą z siebie wyrzucają (egon, tank, dripper).
Także istnieje możliwość zareagowania czujki na parę wodną emitowaną przez e-papierosa. Poza tym zakaz palenia w miejscach publicznych niekoniecznie musi wiązać się z niebezpieczeństwem zaprószenia ognia. Często jest to obawa o nieuzasadnione włączenie systemu przeciwpożarowego w danej instytucji lub centrum handlowym. To ogromny koszt dla takiej placówki, poza tym zazwyczaj pociąga za sobą potrzebę wdrożenia procedur ewakuacyjnych.

Wskazówki zakupowe

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na zakup czujnika dymu papierosowego, powinniśmy sprawdzić kilka danych dot. wybranej przez nas opcji. Przede wszystkim, zwróćmy uwagę na zasilanie czujnika. Co do zasady te produkty są bezprzewodowe, czyli zasilane bateryjnie. Zważywszy, że muszą być zainstalowane na suficie, to doskonałe rozwiązanie. Jednak baterie mają to do siebie, że się wyczerpują. Należy regularnie sprawdzać, czy działają. Dlatego wygodne jest, aby czujnik miał przycisk TEST, który pozwala sprawdzić funkcjonowanie czujnika, bez konieczności włączania prawdziwego alarmu.

W związku z powyższym ważne, aby sygnalizator miał alarm zużycia baterii. Tzn. sprzęt sam kontroluje, że kończy się zasilanie i informuje użytkownika, zazwyczaj migającą diodą lub krótkim sygnałem dźwiękowym. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie jeżeli czujniki zamontowane są w pomieszczeniach firmowych. Gdy jest ich dużo i kłopotliwe jest pamiętanie o sprawdzeniu każdego z osobna co jakiś czas.

Jeżeli posiadamy centralę alarmową, to warto ją uzupełnić o czujnik dymu papierosowego. Wówczas musimy skupić się na znalezieniu tego rodzaju sygnalizatora, ale dostosowanego do centrali przeciwpożarowych. Sprawdźmy jakie wymagania ma nasza centrala, aby dobrać kompatybilne urządzenie. Dodatkowo centrala alarmowa powinna być wyposażona w funkcję resetu błędnego alarmu.

Przeczytaj również