Ogrodzenie nowoczesne

Wbrew pozorom ogrodzenie stanowi ważny punkt estetyczny na architektonicznej mapie naszego domu. Ma magiczną moc, może całkowicie przytłoczyć wasz dom, zepsuć pierwsze wrażenie, ale może też nadać mu charakteru, sprawić, że mimo przeciętnego projektu bryły budynku- stanie się wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. Projektując ogrodzenie, musimy pamiętać, że należy je wpasować w otoczenie. Powinniśmy wziąć pod uwagę charakter domu, styl, w jakim prowadzony jest ogród, ale warto także zwrócić uwagę na trend, jaki dominuje w naszej dzielnicy. Warto zachować pewną dyscyplinę urbanistyczną.

Styl nowoczesny

Jeżeli postawiliśmy na projekt domu, którego bryła podąża za aktualnymi trendami- jest prosty, wręcz ostry i geometryczny, to możemy wykluczyć raczej bielony drewniany płotek. Do nowoczesnych budynków, których elewacja zazwyczaj jest w odcieniach szarości lub brudnej bieli, doskonale pasuje ogrodzenie z elementami metalu i betonu. Świetnie sprawdzą metalowe przęsła z profili aluminiowych, koniecznie ażurowych. Prześwity nadadzą lekkości ogrodzeniu, nawet jeżeli zdecydujemy się na wersję ciężką, tzn. wysoki mur z betonu, tylko na froncie ogrodzenia-ażurowe panele.

brama metalowa szara
brama metalowa szara, źródło: https://www.pinterest.fr/pin/385972630555658741/?lp=true

Jeżeli nie metal, to drewno. Choć sam materiał jest klasyczny i raczej kojarzy się z klimatem sielsko-angielskim, to świetnie sprawdza się w nowoczesnych projektach. Często korzystamy z drewnianych okładzin elewacyjnych, żeby nadać budynkowi wyrazu. Projektując ogrodzenie, zainwestujmy w długie i proste deski, pamiętajmy o zachowaniu prześwitów, co uchroni nas przed wrażeniem przytłoczenia drewnem. Takie ogrodzenie powinno być surowe, kanciaste, bez zbędnych ozdobników. Weźmy pod uwagę drewno egzotyczne, które pięknie pokrywa się naturalną patyną, ale jest też bardziej odporne na warunki atmosferyczne, niż nasze rodzime gatunki. Drewniane deski możemy w tym samym projekcie ogrodzenia zastąpić panelami z kompozytu. Dodatkową zaletą tego naturalnego materiału jest sposób, jak harmonijnie łączy się z kamieniem, czy betonem, którego użyjemy do wykonania podmurówki, słupków czy murków rozdzielających przęsła z drewnianych desek.

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są gabiony, jest to rodzaj metalowego panelu, który tworzy prostopadłościenną przestrzeń, którą wypełnia się jakimś materiałem. Najczęściej są to otoczaki, granitowe kostki, kora drzew, szyszki, a nawet bryły szkła. Jest to niezwykle efektowne rozwiązanie, często łączone z panelami z drewna czy aluminium. Takie ogrodzenie podkreśli i wyeksponuje budynki o stonowanej, monochromatycznej elewacji.

Styl klasyczny

Właściwie tutaj rodzaj materiałów się powtarza, tylko sposób użycia będzie inny. Wciąż metal, tylko raczej kuty, na pewno należy odejść od surowej prostoty na rzecz dekoracyjnych elementów przęseł. Zestawiłabym je z boniowanymi słupkami (to takie rowki w tynku) otynkowanymi w tonacji korespondującej do elewacji budynku. Na szczycie słupków elegancko prezentują się gzymsy. Metal pięknie współgra z roślinami, wypielęgnowany żywopłot będzie elegancko wyglądał, jako tło dla prostych paneli metalowych osadzonych na słupkach z płytek betonowych czy czerwonej cegły.

ogrodzenie klasyczne
ogrodzenie klasyczne, źródło: https://www.o2pilates.com/contemporary-fences-and-gates.html

Drewno to klasyk, który jak widać sprawdza się w każdej aranżacji. W klasycznym wydaniu podkreśli wiejski czy też leśny charakter naszej posiadłości. Drewniany płot to nie tylko sztachety w formie strzałki, ale może mieć bardziej wymyślne formy, gdzie kantówki tworzą jakiś geometryczny wzór. Drewniane ogrodzenie, jako total look, szczególnie wysokie i proste jest raczej toporne i nie prezentuje się elegancko. Ten materiał lubi formy, kształty. Zresztą na rynku budowlanym mamy szeroki wybór czy to gotowych sztachet, płotków myśliwskich lub paneli żaluzyjnych drewnianych, które mogą służyć, jako ruchome odgrodzenie tarasu, ale też świetnie sprawdzą się, jako element ogrodzenia zewnętrznego.

Historycznym wręcz standardem w budowie ogrodzeń jest mur. Dziś stosowany rzadziej, szczególnie w tej formie zamierzchłej, czyli z kamieni czy też z cegły. Częściej te materiały wykorzystuje się w formie podmurówki. Mur np. z łupanego piaskowca albo wapieni wygląda niezwykle lekko, ze względu na strukturę i chropowatość łupanych materiałów. W takim projekcie warto odciążyć ogrodzenie furtką i bramą, które w ażurowej formie, nadadzą wrażenie lekkości.

Przeczytaj również