Jak zainstalować domofon

Domofon – przygotowanie instalacji do domofonu, zasadniczo nie różni się od czynności, które musimy wykonać, chcąc zamontować wideodomofon. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych kroków, które należy wykonać przy instalacji.  

Wybór urządzenia

Po pierwsze musimy zdecydować się na konkretny sprzęt. Jeżeli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, to zazwyczaj deweloper lub zarządca nieruchomości decyduje za nas w tej kwestii, poza tym zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Sytuacja zmienia się, gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym i zdecydowaliśmy się na domofon. Przesłanki, które przemawiają za taką decyzją to, np. ograniczony budżet, okno z kuchni lub salonu, które wychodzi na furtkę. W naszym domu mieszkają same dorosłe osoby lub w budynku stale ktoś przebywa. W takich sytuacjach inwestowanie w wideodomofon wydaje się zbyteczne.

Przygotowanie instalacji

Gdy zakupiliśmy już domofonu, musimy przygotować do niego instalacje. Z naszej domowej rozdzielni musimy poprowadzić przewody ziemne najlepiej z jak największą ilością żył (ok. 10). W trakcie budowy domu, pamiętajmy żeby nie oszczędzać na kablach, lepiej zostawić zapas, szczególnie jeżeli zdecydowaliśmy się na domofon. Jeżeli w przyszłości będziemy rozbudowywać swój zestaw o dodatkowe mechanizmy otwierające bramę lub zamarzy nam się inny sprzęt, nasza „rozrzutność” z ilością przewodów może uratować nasz ukochany ogród przed rozkopaniem go w celu położenia nowych kabli. Przewód prowadzimy do słupka lub ściany ogrodzenia.

Montaż kasety

Kasetę domofonową montujemy na wysokości 140-150 cm, zgodnie z zasadami montażu, do jakich dedykowany jest nasz sprzęt: albo na słupku, albo pod tynkiem, gdy mamy ogrodzenie murowane. Pamiętajmy o zamocowaniu daszku.

Montaż unifonu

Składową domofonu jest również unifon, potocznie nazywany słuchawką. Aby go zamontować, musimy poprowadzić kolejny przewód z rozdzielni do wyznaczonego na słuchawkę miejsca, zazwyczaj jest to przedpokój, korytarz lub kuchnia. W punkcie, w którym wychodzi przewód, zaleca się zamontować puszkę elektryczną, w której ukryjemy zbędne kable. Następnie na wysokości 140-160 cm mocujemy ramkę dołączoną do zestawu, podpinamy unifon do przewodu, zasilacz, do unifonu i …gotowe.

Co więcej?

Warto pamiętać, że zestawy domofonowe, tak jak wideodomofonowe, możemy rozbudowywać o kolejne moduły. Dodatkowy unifon, rygiel elektromagnetyczny, automat do obsługi bramy możemy z czasem kompletować. Na jednym domofonie świat się nie kończy…

Przeczytaj również