Przygotowanie do sezonu grzewczego

Za oknem robi się chłodno i coraz częściej myślimy o tym, aby rozkręcić grzejniki i poczuć przyjemne ciepło. Do sezonu grzewczego powinniśmy się jednak odpowiednio przygotować. Dobrze jest mieć pewność, że urządzenia, które posiadamy w domu, będą działać bez zarzutu i nie zawiodą nas w mroźne zimowe dni. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego sprawdzamy stan techniczny grzejników. O czym powinniśmy pamiętać?

Wyczyść grzejniki

Przez ostatnie kilka miesięcy grzejniki były nieużywane, dlatego zanim zaczniemy grzać, powinniśmy usunąć warstwy kurzu, które mogły zebrać się w różnych zakamarkach. Jest to o tyle ważne, że nie wyczyszczenie grzejnika może skutkować tym, że brud się przypali, ale gorszy będzie w tym negatywny wpływ na nasz organizm. Jest to kwestia szczególnie ważna dla alergików, gdyż zanieczyszczenia, które w ten sposób dostaną się do powietrza i będą się unosić, mogą być drażniące dla układu oddechowego.

Grzejnik należy umyć we wszystkich zakamarkach. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie sobie w misce roztworu ciepłej wody z płynem do mycia naczyń oraz miękkiej gąbki. Gdy usuniemy kuch i zabrudzenia całość wycieramy suchą szmatką. W niektórych domach na czas miesięcy letnich zasłania się grzejniki czy to meblami, czy firanami, jednak zanim zacznie się sezon grzewczy, powinno się je usunąć, gdyż mogą w negatywny sposób wpływać na cyrkulację ciepła w pomieszczeniu.

Sprawdź stan techniczny

Aby grzejniki dobrze działały, istotne jest, aby zawory i głowica były bezawaryjne. Jeśli w obrębie elementów sterujących pojawią się nieprawidłowości w działaniu, to uzyskanie oczekiwanej temperatury może być niemożliwe.

Poza samym sprawdzeniem funkcjonowania urządzeń koniecznością jest również sprawdzenie stanu technicznego budynku mieszkalnego – szczelność okien i drzwi, właściwe ocieplenie budynku czy poziom wilgoci. Warto również porównać rachunki za ciepło z poprzedniego sezonu grzewczego, nasze z rachunkami lokatorów mieszkań o podobnym metrażu. Jeśli nasze opłaty w znaczny sposób odbiegają od średniej – są zbyt wysokie, to warto zastanowić się nad wymianą urządzeń na rozwiązania bardziej ekonomiczne.

Odpowietrz grzejniki

Ten element sprawdzamy już po włączeniu ogrzewania. Zazwyczaj w blokach mieszkalny odpowiednio wcześniej pojawia się informacja, aby rozkręcić grzejniki, bo będzie uruchamiane ogrzewanie. Jeśli w tym czasie dostrzeżemy takie nieprawidłowości jak szumy, nadmiernie głośna praca, bulgotanie, nierówne oddawanie ciepła, to może to być symptom zapowietrzenia grzejników. Przy nowych grzejnikach usunięcie takiej usterki można przeprowadzić samodzielnie, bez pomocy specjalisty. Wówczas należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Starsze modele mogą wymagać pomocy fachowca. Na koniec należy dokładnie wytrzeć grzejnik i sprawdzić, czy ciepło jest odpowiednio rozprowadzane.

Przeczytaj również