montaż czujnika eura

Stało się. Właśnie dokonaliśmy zakupu czujnika czadu. Teraz czas zabrać się za jego instalację. Jak to zrobić dobrze, aby mieć spokojną głowę i pewność, że wszystko jest prawidłowo zamontowane. Oto pięć kroków, które nam ułatwią to zadanie.  

Krok pierwszy-przeczytaj instrukcję montażu!

Jak wskazują badania, ponad 60 procent Polaków nie korzysta z instrukcji podczas montażu urządzeń. W zdecydowanej większości wolimy zadzwonić na infolinię i skorzystać z pomocy konsultanta lub jesteśmy pewni, że sami wiemy najlepiej. Jeżeli składamy stolik z Ikei, to proszę bardzo. Męcz się człowieku! Jednak przy montażu urządzeń, które maja nam uratować życie, lepiej poświęcić kilka chwil i przeczytać instrukcje montażu ze zrozumieniem. Właściwe zainstalowanie czujnika jest gwarancją jego prawidłowego działania.

Krok drugi- wybór miejsca zainstalowania czujnika

Wydaje się oczywiste, że czujnik czadu powinien być zamontowany w miejscu, w którym istnieje największe prawdopodobieństwo pojawienia się tlenku węgla. Czyli, jeżeli mamy w łazience przepływowy ogrzewacz wody, to w pierwszej kolejności powinniśmy umieścić czujnik właśnie tam.

Zdarza się jednak, że z różnych powodów, klienci nie chcą lub nie mogą umieścić czujnika w pomieszczeniu, w którym istnieje największe zagrożenie zatrucia. Często są to przyczyny błahe, tj. łazienka niedawno przeszła remont i nie chcą kuć dziur w nowych kaflach lub czujnik popsuje im wystrój łazienki. Jednak niektórzy użytkownicy, np. osoby samotne lub starsze obawiają się, że nie usłyszą alarmu. Łazienka lub inne pomieszczenie dedykowane ze względu na zagrożenie, znajduje się daleko od głównej części domu. W takich przypadku rekomendowane jest zainstalowanie dwóch czujników, jeden w miejscu skąd może wydzielać się czad, drugi w pomieszczeniu gdzie przebywamy najczęściej. Powróćmy do naszego przykładu z przepływowym ogrzewaczem wody w łazience, popularnym Junkersem. Jeżeli mamy problemy ze słuchem, jesteśmy starszą osobą lub mamy duży dom, zamontujmy czujnik w łazience i w sypialni, w pobliżu łóżka.

Krok trzeci- poznaj swojego wroga

Twoim wrogiem jest czad!! Musisz pamiętać, że tlenek węgla nie ma zapachu!!! To banał, uczyliśmy się o tym w szkole, słyszymy w reklamach, a jednak wciąż spora część społeczeństwa jest przekonana, że wyczuje wydzielający się czad!!! Nic bardziej mylnego. Czad jest gazem bezwonnym, bez smaku, nie możemy go zobaczyć, dlatego też czujnik tlenku węgla jest niezbędny.

W warunkach idealnych jest nieco lżejszy od powietrza – mieszaniny azotu i tlenu oraz w mniejszym stopniu argonu, wodoru, helu… (gęstość „suchego” powietrza w temperaturze 0°C – 1,293 kg/m3, a tlenku węgla – 1,250 kg/m3). Jednak w warunkach „domowych”, tlenek węgla jest nieco cięższy od powietrza (powietrze o średniej temperaturze 20°C i „normalnej” 60% wilgotności ma gęstość około 1,206 kg/m3), co powoduje, że wraz z dwutlenkiem węgla (CO2) i innymi ubocznymi produktami spalania, gromadzą się w dolnych strefach pomieszczeń.

Mimo powyższego zaleca się montować czujniki mniej więcej na wysokości 180cm lub 70 cm. Zasada jest prosta, należy je instalować na wysokości głowy w zależności od pomieszczenia. W sypialni, będzie to ok. 70cm od podłogi, w łazience, kuchni czy salonie między 150cm- 180cm od podłogi.

Krok czwarty- uważajmy na pułapki

Pierwszy podstęp kryje się w przestrzeni ok. 20cm od sufitu, przy krawędzi styku ściany i sufitu. Znajduje się w każdym pomieszczeniu. To tzw. martwa strefa. Nie należy w tym obszarze umieszczać czujnika, ponieważ ruchy powietrza są tam znikome i wpływa to negatywnie na prawidłowe działanie mechanizmu.

martwa strefa - czujnik czadu

Kolejną pułapką jest bliskość kratek wentylacyjnych w miejscu instalacji czujnika. Choć jak największa liczba miejsc, które filtrują powietrze z zanieczyszczeń jest pożądana, to musimy unikać ich sąsiedztwa przy montażu urządzenia. Zbyt intensywne ruchy powietrza zaburzą odpowiednie funkcjonowanie czujnika tlenku węgla.

Niewskazany jest także montaż urządzenia zbyt blisko drzwi czy okien, ze względu na częste i gwałtowne ruchy powietrza, co utrudnia wykrycie czadu w pomieszczeniu.

Krok piąty- sprawdź czy czujnik działa!

Przycisk testu czujnika czadu

Zanim przymocujemy na stałe urządzenie do ściany, sprawdźmy czy czujnik jest sprawny. W prawidłowy sposób należy włożyć baterie i nacisnąć przycisk TEST. Jeżeli urządzenie wyda dźwięk alarmu i będzie migać czerwona dioda oznacza, że urządzenie jest gotowe do użytkowania.

Pamiętajmy, że czujnik czadu to urządzenie, które wpływa istotnie na nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Możemy sobie nabyć najdroższy i najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, jeżeli zamontujemy go niezgodnie z przeznaczeniem, po prostu nie spełni swojego zadania- nie uratuje nam życia!

Chcesz wiedzieć więcej o czadzie? Przeczytaj ten artykuł.

Chcesz zobaczyć film instruktażowy? Kliknij tutaj.

Przeczytaj również