przygotowanie instalacji pod domofon i wideodomofon

Zanim przystąpimy do instalacji urządzenia, kilka słów jak należy się do tego przygotować.

Wybór sprzętu

Po pierwsze, musimy dokonać wyboru- domofon czy wideodomofon. Jeżeli kierujemy się głównie ceną, co mają w zwyczaju mężczyźni, to uwzględnijmy wszystkie koszty. Zakup towaru i cenę montażu. Warto pamiętać, że cena montażu w przypadku domofonu i wideodomofonu jest taka sama, bo ilość pracy wykonanej przez instalatora jest zbliżona. Dlatego, jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym, z okna nie widzisz furtki i masz dzieci, ale mąż namawia Cię na tańszy domofon, tupnij nogą!

Ważne, aby uświadomić sobie czego oczekujemy od wideodomofonu, np. jeżeli mamy 2-piętrowy dom, to przydałyby się nam się dwa monitory. Gdy spędzamy dużo czasu w ogrodzie, warto pomyśleć nad mechanizmem, który umożliwi nam otwieranie furtki za pomocą aplikacji w telefonie. Zastanówmy się od razu w jaki sposób chcemy sterować bramą wjazdową i wybrać taki wideodomofon, który będzie ją obsługiwał.

Jak przygotować się do instalacji?

Pierwsza część pracy za nami, dokonałyśmy wyboru, teraz przejdźmy do „szczegółów”. Wideodomofon składa się z kasety i monitora, jak je ze sobą połączyć? Przewodem! Kabel od kasety powinien połączyć się z naszą domową rozdzielnią multimedialną przewodem ziemnym (tzw. czarna izolacja). Następnie z rozdzielni kolejny przewód biegnie do monitora w naszym domu.

Teraz złota rada od instalatora- nie oszczędzajmy na przewodach. Podczas projektowania instalacji elektrycznej zostawmy rezerwę żył, które wychodzą z rozdzielni na zewnątrz. Standardowo ok. 8-10 żył plus drugi przewód na zapas. Nie jest to stosunkowo duży koszt, na pewno mniejszy niż zrywanie kostki brukowej lub kopanie trawnika, a na pewno przydatny wydatek, jeśli w przyszłości zdecydujemy się podłączyć mechanizm do bramy lub inaczej rozbudować zamontowany zestaw.

Montaż kasety i monitora

Wróćmy do naszej kasety. Montujemy ją zgodnie z instrukcją, w zależności od tego czy mamy słupek ogrodzeniowy z betonu czy z metalu, wybieramy odpowiednio montaż podtynkowy lub natynkowy. Kaseta powinna być montowana na wysokości 150cm-160cm, umożliwi to komfortowy widok z oka kamery.

Drugim elementem zestawu wideodomofonowego jest monitor. To jest ta część mechanizmu co, do której możemy trochę powybrzydzać. Monitor jest w domu, jest składową naszego wystroju wnętrza, więc oprócz zalet natury technicznej, musi się nam po prostu podobać. Pamiętajmy, aby przy montażu monitora ukryć przewody, które prowadzą z rozdzielni. Możemy wykorzystać do tego zwykłą puszkę elektryczną, unikniemy dzięki temu ucinania kabli oraz w prosty sposób zamontujemy ramkę monitora dołączoną do zestawu. Ramki wideodomofonów/domofonów pasują do rozstawu śrub puszki elektrycznej. W ten sposób urządzenie będzie wyglądać estetycznie w każdym pomieszczeniu.

Wykorzystanie starej instalacji

Sytuacja komplikuje się, kiedy nie budujemy nowego domu, nie możemy pozwolić sobie na położenie nowej instalacji elektrycznej. Musimy korzystać z tego, co mamy. Po pierwsze, sprawdźmy czy obecna instalacja jest sprawna. Jeżeli tak, wykorzystajmy ją. Wystarczy, że będą przynajmniej dwie drożne żyły i możemy pokusić się o montaż droższego wideodomofon w systemie 2 żyłowym (jeżeli przy furtce był dzwonek, to mamy pewność, że są dwie żyły). Są też inne rozwiązania, dzięki którym w ogóle nie musimy martwić się o przewody! Wideodomofony IP WiFi, które nie potrzebują monitora (nie musimy kłaść instalacji wewnątrz budynku). Niezwykle komfortowa metoda, żeby mieć kontrolę nad bezpieczeństwem posesji.

Przeczytaj również