Dla osób mieszkających w blokach czy kamienicach wideodomofon może wydawać się zbytkiem. Jednak każdy, kto może poszczycić się własnym domem, wie że wideodomofon stał się koniecznością. W zasadzie tylko od naszego budżetu zależy, na jaki model możemy się zdecydować, bo sam sprzęt możemy dostosować do każdych potrzeb.

Sprzęt z niższej półki cenowej

Cena wideodomofonu nie musi nas przerażać. Dobrej klasy monitor wraz z kasetą zewnętrzną jesteśmy w stanie zakupić za ok. 400 zł. Wszystko zależy od funkcji, jakie ma spełniać produkt.

Wideodomofony mają przede wszystkim umożliwić nam komunikację i podgląd osoby nas odwiedzającej. Jest to podstawowa funkcja wszystkich wideodomofonów, dlatego przy wyborze konkretnego modelu powinniśmy zwrócić uwagę na jakość kamery zamontowanej w kasecie zewnętrznej. Jeżeli mieszkamy na prawdziwym odludziu lub nie mamy oświetlenia na posesji, warto zwrócić uwagę, w jaki sposób kamera z wideodomofonu zachowuje się po zmierzchu. W takim wypadku ważna dla nas jest jakość obrazu. Gdy mieszkamy przy dobrze oświetlonej ulicy lub zainwestowaliśmy wcześniej w dobre oświetlenie posesji możemy zdecydować się na sprzęt, w którym zamontowana jest kamera średniej jakości. Jeżeli ma dodatkowo zamontowane diody, które rozjaśniają obraz nawet po zmierzchu, nie można chcieć więcej.

Warto zwrócić uwagę na inne funkcjonalności wideodomofonu. Dla wielu klientów, oprócz standardowej funkcji sterowania ryglem furtki, ważna jest możliwość obsługi drugiego wejścia. Najczęściej jest to brama, ale może być kolejna furtka, np. od strony ogrodu. Nie każdy wideodomofon z ekonomicznego poziomu cenowego posiada taką opcję.

Kolejnym parametrem, nad którym warto się pochylić jest monitor. Tańsze modele w zestawie posiadają zazwyczaj mniejsze monitory, co przekłada się na jakość obrazu. Jednak nie każdemu potrzebny jest widok piegów kuriera przy bramie. Mniejsze monitory spełniają swoją funkcję w zupełności, dając obraz osoby nas odwiedzającej, który umożliwia jej identyfikację w oczywisty sposób.

Sprzęt tańszy, nie oznacza gorszy. Zazwyczaj jest on po prostu uboższy o dodatkowe funkcje. Jak zwykle punktem wyjścia do zakupienia konkretnego modelu powinny być nasze potrzeby. Warto zdecydować się na standardowy model, jeżeli często jest ktoś w domu. Nie mamy potrzeby obsługiwania furtki czy bramy zdalnie, niepotrzebny nam szyfrator przy furtce, bo mieszkamy tylko we dwoje. Wtedy zbytek formy nad ceną jest absolutnie niewskazany.

Średnia półka cenowa

Wracając do złotej myśli zawartej powyżej, najważniejszym kryterium przy wyborze wideodomofonu jest nasz styl życia. Możliwość tworzenia przeróżnych konfiguracji modeli jest bardzo szeroka.

Jeżeli mieszkamy za miastem, a pracujemy w mieście, nasze powroty do domu często przypadają na późne godziny wieczorne. Warto wówczas zastanowić się nad możliwością sterowania ryglem zdalnie, czyli obsługiwać wejścia na posesję za pomocą smartfona. Ta funkcja jest nieoceniona szczególnie dla osób, które nie rozstają się z telefonami, czy to z powodu pracy, czy po prostu szczerej miłości i fascynacji. Jeżeli zdecydujemy się na taki sprzęt odpadną nam niekończące się negocjacje z kurierami, wszelkimi maści dostawcami czy pracownikami, np. ogrodnikiem czy robotnikami, którzy wykańczają nam np. płot czy garaż. Dla nieznających tematu to może wydawać się fanaberią, ale skoro w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie obsługiwać piekarnik za pomocą telefonu, to czemu nie bramę na posesję?

Sprzęt z funkcją WiFi rozwiązuje nam także problem kilku piętrowych lub po prostu dużych domostw. Często klienci poszukują modeli wideodomofonów, które umożliwiają rozbudowę o dodatkowe monitory bądź akcesoria. Dążą do posiadania na każdym piętrze monitora. Ale prawdziwa wygoda, a przedział cenowy właściwie ten sam, to właśnie wideodomofony z funkcją WiFi. Aplikację, która służy do obsługiwania urządzenia, może zainstalować na kilku telefonach. Także mąż, żona, dzieci mogą w każdym miejscu w domu i ogrodu, także w pracy lub na zakupach kontrolować strefę wejścia i odwiedzających.

Inną często spotykaną potrzebą, szczególnie kiedy mieszkamy w wielopokoleniowym domu, jest chęć posiadania szyfratora z funkcją breloków zbliżeniowych. Rozwiązuje to wiele problemów życia codziennego, zwłaszcza jeśli posiadamy dzieci w wieku szkolnym, które wchodzą i wychodzą z domu z częstotliwością światła. Oprócz tego ten typ wideodomofonu często wykorzystywany jest w firmach bądź obiektach magazynowych, jako element kontroli dostępu do stref strzeżonych. Brelok przypisujemy konkretnej osobie i mamy pewność, że zostanie użyty do określonego celu przez dedykowaną do tego osobę.

Instalacja, przewody

Za nietypowe rozwiązania instalatorskie również będziemy musieli dopłacić. Mieszkając w starych domach, w których przy bramie do tej pory był tylko dzwonek, nie jesteśmy skazani na rozkopanie ogrodu czy kostki brukowej, aby móc założyć wideodomofon. Możemy zdecydować się na sprzęt dwużyłowy. Do prawidłowego zainstalowania kasety zewnętrznej wystarczą dwa przewody, a nie jak większości przypadków cztery. Oznacza to, że stara instalacja dzwonkowa może posłużyć nam jeszcze długie lata. Bez konieczności niszczenia posesji możemy pozwolić sobie na wideodomofon z wszystkimi opcjami, na jakich nam zależy.

Wyższa półka cenowa

Jeżeli wszystkie nasze potrzeby zostały zaspokojone, oczekujemy od naszego wideodomofonu efektu WOW, możemy zdecydować się na skompletowanie własnego zestawu. Możemy poprosić o najwyższej klasy monitor, np. 10” lub w wybranym przez nas kolorze. Dopasować do niego kasetę zewnętrzną, która będzie idealnie pod kolor elewacji naszego ogrodzenia. Być może przydadzą nam się dodatkowe diody wspomagające kamerę w kasecie. Najlepsze sprzęty posiadają wbudowany czujnik zmierzchu, który sam odpowiada za włączanie dodatkowego podświetlenia.

Wideodomofon + monitoring?

Warto zwrócić uwagę na opcję podłączenia systemu monitoringu. W niektórych modelach wideodomofonów możemy stworzyć takie rozwiązanie. Podłączając wideodomofon pod rejestrator możemy mieć pogląd z kamer wokół naszej posesji. Wyjątkowo wygodne rozwiązanie, szczególnie jeżeli model wideodomofonu możemy obsługiwać zdalnie. Z każdego miejsca na Ziemi jesteśmy w stanie zajrzeć na swoją posesję.

Decydując się na coś z najwyższej półki zawsze sprawdzajmy możliwość rozbudowy o dodatkowe akcesoria. Być może teraz wydają nam się zbędne, co nie znaczy, że w niedalekiej przyszłości mogą okazać się nieodzowne do życia.

Sprawdź ofertę wideodomofonów Eura Connect (system 4 żyłowy).

Sprawdź ofertę wideodomofonów Eura2Easy (system 2 żyłowy).

Więcej o systemach wideodomofonowych Eura-Tech: tutaj.

Przeczytaj również