Stojąc przed wyborem wideodomofonu, często decydujemy się na zestaw producenta. Zdarza się jednak, że parujemy kompatybilne ze sobą produkty. Monitor może pochodzić od innego zestawu ważne, żeby spełniał funkcje, na których nam zależy. Czasami zdarza się, że parametry monitorów są zbliżone, więc wybór pomiędzy jednym zestawem a drugim sprowadza się do wyboru odpowiedniej dla nas kasety zewnętrznej.

Zanim przystąpimy do wyboru sprzętu, kierując się własnymi potrzebami, zwróćmy uwagę na kilka czynników, które nie dotyczą samego sprzętu, ale mają istotny wpływ, na komfort użytkowania i estetykę urządzenia.

Dwużyłowy czy czterożyłowy?

Standardowe zestawy wideodomofonów są w systemie czterożyłowym, czyli konieczny jest 4-żyłowy przewód, aby móc podłączyć kasetę i monitor w prawidłowy sposób. Zdarzają się sytuację, że przy bramie lub w furtce brakuje nam wolnych czterech żył, za to mamy dostęp do starej instalacji dzwonkowej lub domofonowej. Wówczas możemy poszukać na rynku wideodomofonów działających w systemie dwużyłowym. Co do zasady są to droższe rozwiązania, ale z pewnością zaoszczędzą nam nerwów przy wyprowadzaniu dodatkowych przewodów, ewentualnym zniszczeniom w ogrodzie lub podjeździe.

Wybór miejsca zainstalowania kasety zewnętrznej

Zazwyczaj decydujemy pomiędzy ścianą budynku a słupkiem ogrodzenia. Klienci zazwyczaj korzystają z opcji zamontowania kasety na słupku. Wybór miejsca jest o tyle istotny, ponieważ może determinować sposób montażu. Gdy decydujemy się zainstalować kasetę zewnętrzną na ścianie budynku lub na ogrodzeniu murowanym, warto rozważyć kasetę zewnętrzną podtynkową. Wówczas urządzenie estetycznie licuje się z fasadą budynku lub muru.

Jeżeli decydujemy się na zamontowanie urządzenia na słupku metalowym, wówczas racjonalnie jest wybrać kasetę natynkową. Istnieje możliwość wycięcia otworu w słupku, żeby zainstalować w nim kasetę podtynkową, ale nie wygląda ona tak estetycznie, jak w przypadku muru. W związku, z czym do metalowych ogrodzeń zaleca się kasety natynkowe.

Wysokość montażu kasety zewnętrznej

Należy pamiętać, że kaseta zewnętrzna powinna być zamontowana na wysokości 1,50-1,60 m. Wówczas mamy pewność, że będziemy w stanie komfortowo użytkować wideodomofon. Kamera w kasecie zewnętrznej, bez jaki znaczenia rodzaj został użyty w danym modelu, będzie w stanie uchwycić w pełni twarz naszego gościa. My jako użytkownicy sprzętu, bez problemu zidentyfikujemy odwiedzające nas osoby.

Szyfrator – czy nam się przyda?

Kaseta zewnętrzna z szyfratorem to przede wszystkim udogodnienie dla nas jako osób, które najczęściej korzystają z wideodomofonu. Problem ze zgubionymi kluczami już nas nie dotyczy! W zależności od modelu urządzenia możemy ustanowić aż do 100 kodów! Nie musimy pamiętać o kluczach, gdy wychodzimy do sąsiadów lub kiosku za rogiem. Poza tym kaseta z szyfratorem to najlepsze rozwiązanie dla firm. Możemy nadać kody naszym pracownikom i w ten sposób kontrolować strefę wejścia i wyjścia z budynku.

Obudowa kasety zewnętrznej

Gdy wybieramy kasetę zewnętrzną zwróćmy uwagę, z jakiego zrobiona jest materiału, czy jest wandaloodporna. Warto przyjrzeć się, jaką ma klasę IP, tzn. stopień ochrony, jaki zapewnia obudowa urządzenia przed warunkami atmosferycznymi i pyłami. Minimalny stopień ochrony, jaki powinna mieć kaseta zewnętrzna to IP44.

W przypadku obudowy istotne jest wykonanie. Należy mieć na uwadze, z jakiego materiału jest zrobiona kaseta. Czy płyta główna jest pokryta dodatkową warstwą izolacyjną, np. żywicą epoksydową lub posiada daszek? W przypadku urządzenia, które bezustannie narażone jest na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, takie udogodnienia są wyjątkowo istotne.

Kamery

To istotna część kasety zewnętrznej, której bacznie przygląda się wielu kupujących. Oczywiście w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na parametry: rozdzielczość obrazu czy kąt widzenia w pionie. Są to istotne wielkości, które wpływają na jakość obrazu. Jednak zawsze pamiętajmy, że na naszych monitorach wideodomofonowych nie będziemy oglądać „Gwiezdnych Wojen”. Wydaje się niekorzystne przepłacanie za najlepszą kamerę w kasecie, jeżeli jej głównym zadaniem jest zarejestrowanie obrazu w takiej jakości, która umożliwi nam rozpoznanie osób nas odwiedzających.

Kolejną cechą dobrej klasy kamer instalowanych w kasetach zewnętrznych jest dodatkowe oświetlenie nocne. Nie zawsze ilość diod determinuje jakość widzenia. Warto kierować się własnymi potrzebami. Jest kilka rodzajów diod, min. LED COP, POWER LED, EXIR. Te dwie pierwsze diody to dyskretne podświetlenie. Ten rodzaj światła przydaje się, kiedy włączamy tryb podglądu. W przypadku diod światła białego, w momencie, kiedy użytkownik odbiera połączenie, osoby dzwoniące dostają sygnał, bo diody świecą z całą mocą. W przypadku dyskretnego podświetlenia osoba stojąca pod naszymi drzwiami nie dostaje informacji, że ją widzimy lub odebraliśmy połączenie. To bardzo przydatna funkcja, bo mamy możliwość kontrolowania kto kręci się po naszej posesji.

Podobną funkcję bezpieczeństwa pełni kamera typu pinhole. Jest to „ukryta” kamera, której osoba dzwoniąca nie widzi, za to dla użytkownika zachowuje wszelkie funkcjonalności. Daje to możliwość dyskretnego sprawdzenia, kto czeka przed jego posesją. Jeżeli zainwestujemy w odpowiedni monitor z pamięcią- będziemy w stanie niepożądanym gościom zrobić zdjęcie i zgłosić odpowiednim służbom.

Jeżeli zależy nam na rozbudowaniu funkcji bezpieczeństwa wideodomofonu, to sprawdźmy, czy kaseta, która nas interesuje ma szerokokątny obiektyw typu „fisheye”. Tego typu urządzenia w znaczący sposób poszerzają nam pole widzenia, tzn. widzimy twarz osoby dzwoniącej, ale i przestrzeń wokół niej. Mając szerszą perspektywę możemy czuć się bezpieczniej, że nikt niepożądany nie stoi obok kurier i nie chce wejść na teren naszej posesji. Funkcja podglądu przy takiej kamerze również sprawdza się o niebo lepiej.

Przeczytaj również