Przy okazji remontu czy budowy domu warto pomyśleć o swoim bezpieczeństwie, którego podstawowym gwarantem jest zabezpieczenie wejścia na posesję. Jednym z urządzeń spełniających funkcję ochroniarza przy wejściu jest wideodomofon. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie, warto zapoznać się z możliwościami urządzeń dostępnych na rynku.

Wideodomofon analogowy

Wideodomofony realizują kontrolę dostępu strefy wejścia na posesję. Umożliwiają nawiązanie połączenia audio-wideo z osobą odwiedzającą, podgląd otoczenia kamery zewnętrznej, czy sterowanie ryglem zamontowanym przy wejściu na posesję.

Analogowe wersje tych urządzeń charakteryzuje przewodowe połączenie między modułami zestawu. Realizowane najczęściej przy wykorzystaniu cztero lub sześcio żyłowego przewodu, odpowiedzialnego za transmisję audio-wideo oraz zasilania.

Zestaw wideodomofonowy w podstawowej wersji składa się z kasety zewnętrznej (bramofonu) montowanej przy furtce lub bramie posesji oraz monitora przeznaczonego do instalacji wewnątrz lokalu. Niekiedy istnieje możliwość rozbudowy takiego zestawu o dodatkowy monitor czy unifon (słuchawkę). Możemy je zainstalować np. na innym piętrze domu czy w innym pomieszczeniu naszego mieszkania.

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się moduły hybrydowe do rozwiązań analogowych pozwalające na konwersję sygnału i przesłanie go drogą internetową zmieniając funkcjonalność zwykłego wideodomofonu w wersję IP – przeczytaj w osobnym artykule.

Wideodomofony cyfrowe

W przeciwieństwie do systemów analogowych, wiedeodomofony cyfrowe najczęściej wymagają zastosowania dodatkowego modułu kontrolnego, dzięki czemu np. upraszczają instalację, umożliwiając wykorzystanie dwu żyłowego przewodu do jednoczesnej realizacji transmisji audio-wideo oraz zasilania.

Wideodomofony cyfrowe są bardziej elastycznie niż ich analogowe odpowiedniki. Oprócz wszystkich opcji dostępnych w rozwiązaniach analogowych dodatkowe moduły cyfrowe umożliwiają rozbudowę funkcjonalności urządzenia o np. manualne lub automatyczne sterowanie oświetleniem z pozycji monitora. W przypadku zastosowania modułu GSM przekierowanie rozmowy (tylko audio), sterowanie ryglem przy furtce na telefon komórkowy (niekoniecznie smartfon).

W przypadku cyfrowego systemu dwu żyłowego warto zwrócić uwagę na niepodważalną zaletę, którą jest możliwość wykorzystania starego przewodu, nawet dzwonkowego. Rozwiązanie takie na pewno zainteresuje użytkowników wykonujących remont domu bądź tych, którzy nabyli nieruchomość z wykonany podjazdem lub wykończonym wejściem do budynku.

Ponadto warto zwrócić uwagę na oczywistą przewagę systemu cyfrowego nad analogowym, czyli jakość transmisji audio-wideo.

Wideodomofony IP

Po krótce wideodomofon IP jest odmianą wideodomofonu cyfrowego rozszerzonego o funkcjonalność bezpośredniego przekierowania transmisji audio-wideo na urządzenie mobilne, które posiada dedykowaną aplikację.

Od strony technicznej – wideodomofon IP należy skonfigurować z domowym routerem, aby dostarczyć urządzeniu dostęp do Internetu. W zależności od wybranego modelu można to zrobić bezprzewodowo (za pomocą sieci WiFi) lub przewodowo łącząc router z wideodomofonem skrętką komputerową (CAT5). W teorii brzmi skomplikowanie, ale praktyka pokazuje, że przebrnięcie przez proces konfiguracji to tylko kilka kliknięć w aplikacji na smartfonie.

To innowacyjne rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Jest tak za sprawą wygody korzystania, jaką jest zdalne zarządzanie wejściem na posesje. Gdy nie ma cię w domu, a kurier dzwoni do twych drzwi, możesz bezpośrednio poprosić go o zostawienie paczki u sąsiada, spodziewasz się gości, a musisz wyjść do sklepu – wpuścisz ich dzięki aplikacji mobilnej, zapomniałeś kluczy do furtki, rozwiązanie już znasz…

W przypadku rozwiązań opartych o protokół IP należy pamiętać, że wymagają one dostępu do Internetu. Aby uniknąć rozczarowań, pamiętaj aby przed zakupem sprawdzić jakość swojego połączenia internetowego.

Jaki wideodomofon wybrać?

Które kryterium wyboru jest najważniejsze? Zwykle techniczne aspekty urządzeń dostępnych na rynku są bardzo kuszące. Jednak bardzo często, wielu z nas decyzję zakupową podejmuje w oparciu o możliwości finansowe oraz zaplanowany budżet. Urządzenia analogowe oferujące przyzwoitą jakość znajdują się na najniższych półkach cenowych. Jeżeli dysponujemy wielożyłowym przewodem lub wykonanie takiej instalacji nie jest dla nas problemem, warto sięgnąć po takie rozwiązanie. Nie narazimy się wówczas na wysokie koszty. Jeżeli mamy troszkę więcej środków lub zwyczajnie przemawiają do nas dodatkowe funkcjonalności, warto postawić na jakość i wybrać rozwiązanie cyfrowe, które dodatkowo pozwoli na rozbudowę i dostosowanie do naszych potrzeb.

Przeczytaj również