plafon-hall-eura

Mimo ery smart-domów i kierowania oświetleniem z smartfonu, pamiętajmy o równie wygodnym, lecz technologicznie mniej zaawansowanym sterowaniu świetleniem w domu. Plafon – wybór plafonu z czujnikiem ruchu nie jest taki oczywisty, jaki wydaje się na pozór. Istnieje kilka wariantów, które musimy rozważyć zanim skierujemy się po konkretny model urządzenia.

Po pierwsze typ czujnika, który zamontowany jest w plafonie: PIR czy mikrofalowy. Kolejno, przeznaczenie plafonu: czy będziemy go wykorzystywać na zewnątrz czy we wewnątrz, a jeśli tak to, w jakim pomieszczeniu. Zwróćmy uwagę, z jakiego materiału wykonana jest obudowa plafonu. Nie zaszkodzi też sprawdzić, jaki ma zasięg wykrywania ruchu i dopasować to do swoich potrzeb.

Wybór technologii

Do wyboru mamy dwie możliwości, czujniki PIR lub mikrofalowe. Różnice są fundamentalne, ponieważ sprowadzają się już do zasady, na której opiera się sposób ich funkcjonowania.

Czujniki PIR, czyli ruchu podczerwieni, działają w oparciu o zmiany ciepła w zasięgu swojego działania. Brzmi futurystycznie, ale sprowadza się do tego, że każda istota żywa wytwarza ciepło, które z kolei emituje promieniowanie podczerwone o danej długości. Zmiany tego promieniowania w obrębie swojego zasięgu zauważa czujka i włącza lampę. Tego rodzaju produkty nazywane są pasywnymi ze względu na fakt, że nie wysyłają żadnych sygnałów, jedynie „obserwują” zmiany ciepła w otoczeniu.

Czujniki mikrofalowe to urządzenia aktywne, wysyłają w przestrzeń fale elektromagnetyczne. Te „badają” otocznie i jeżeli natrafią na obiekt w ruchu, wrócą do czujki zniekształcone, bo zmieni się ich częstotliwość i inne parametry. Czujka włączy oświetlenie, bo zakoduje zmianę na powrotnej fali.

Na zewnątrz czy we wewnątrz?- IP urządzenia

Wybór plafonu powinniśmy koniecznie uzależnić od sprecyzowania docelowego miejsca jego montażu. W szczególności, czy zainstalujemy go wewnątrz pomieszczenia czy na zewnątrz. Przy zakupie musimy zwrócić uwagę na wartość IP na opakowaniu urządzenia. Ten skrót oznacza system stopni ochrony, jaki daje obudowa urządzeniu, przed:

  • pierwsza cyfra wskazuje na stopień ochrony ludzi przed dostępem do niebezpiecznych części umieszczonych w środku urządzenia, jednocześnie przed wnikaniem do wnętrza obcych ciał stałych; (im wyższa cyfra, tym lepsza ochrona)
  • druga cyfra pokazuje, który stopień ochrony przypisano obudowie urządzenia przed skutkami wnikania wody (im wyższa cyfra, tym wyższa ochrona).

Sprawdzając etykietę w sklepie pamiętajmy, że IP nie jest liczbą, tylko zestawieniem dwóch cyfr. Plafon z IP65 daje nam większą ochronę urządzenia przed skutkami zetknięcia z wodą niż taki z IP20.

Garderoba, toaleta czy korytarz – które czujniki do jakich pomieszczeń wybrać?

Plafony z czujnikami PIR, jako urządzenia pasywne, najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach zamkniętych. One nie wyczuwają zmian ciepła przez bariery budowlane, typu zamknięte drzwi, szyba czy ścianka działowa. Dlatego zainstalujmy je w garderobie, toalecie, przed drzwiami wejściowymi do budynku, spiżarni. Wszędzie tam, gdzie pojawiamy się sporadycznie, na krótki czas. Warto pamiętać, że nie tylko człowiek wydziela ciepło, w związku z tym czujniki mogą włączać światło również, gdy poczują zmianę temperatury z innego źródła. Dlatego nie stosujmy ich w pomieszczeniach, gdzie znajduje się kominek lub nie montujmy blisko kratek wentylacyjnych. Duże przeszklenia jak okno czy drzwi balkonowe, przez które dociera dużo światła dziennego, też mogą zakłócać pracę czujki w plafonie.

Plafony z czujnikiem mikrofalowym są urządzeniem aktywnym w związku, z czym niestraszne im żadne przeszkody. Poza tym wykrywają ruch poruszający się równolegle do siebie, a nie jak czujniki PIR- prostopadle (wzdłuż czujki); przez co są skuteczniejsze. Możemy korzystać z nich na korytarzach, klatkach schodowych, pomieszczeniach biurowych. Należy pamiętać jednak, aby nie umieszczać dwóch plafonów z czujnikiem mikrofalowym blisko siebie, ani nie montować ich niedaleko urządzeń elektrycznych, bo będą się wzajemnie zakłócały. Z uwagi na ich czułość, bliskość okien i drzwi też nie jest wskazana, bo architektoniczne przeszkody nie stanowią dla nich bariery i wyczują ruch, np. kwiatów na balkonie. Obecna generacja czujników mikrofalowych posiada tę wielką zaletę, że możemy regulować ich czułość, przez co możemy coraz precyzyjniej ustawić zakres ich działania.

Plafony z czujnikiem ruchu to namiastka możliwości, jakie dają nam sterowniki Wi-Fi i możliwość zarządzania światłem za pomocą smartfona. Jednak warto ułatwić sobie życie i skorzystać z oszczędności, które przyniosą te urządzenia.

Próba wytrzymałości (test IK10)

Przeczytaj również