Przegląd kominiarski

Wraz z początkiem sezonu grzewczego przypominamy sobie o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą ten okres. Wzrasta ryzyko wystąpienia pożaru czy zatrucia czadem. Są to sytuacje, które stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia i życia nas samych oraz naszych bliskich. Jeśli zależy nam na maksymalnym zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa, koniecznością jest przeprowadzenie kontroli stanu kominów oraz ich wyczyszczenie.

Nieprawidłowości związanych z przewodami kominowymi można skutecznie uniknąć. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim, jeśli w domu pojawia się dym, a okna silnie parują, oprócz tego w rogach pokoi może być widoczne, że wytwarza się wilgoć, która prowadzi do pojawienia się grzyba na ścianach. W taki sposób możemy empirycznie przekonać się, że przewody kominiarskie i wentylacyjne nie działają prawidłowo. Aby zachować je w pełnej sprawności, koniecznością jest regularne korzystanie z usług kominiarza.

Specjalista kominiarz

Obowiązujące przepisy prawa wskazują, że przeprowadzić kontrolę kominów mogą jedynie specjaliści posiadający tytuł mistrza kominiarskiego, jak również tacy, którzy mają uprawnienia budowlane o odpowiednim profilu.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w kwestii czyszczenia przewodów kominowych. Jeśli mamy do czynienia z blokami lub domami wielorodzinnymi to za czyszczenie odpowiadać osoba, która posiada co najmniej tytuł czeladnika kominiarskiego. Domy jednorodzinne to zupełnie inna historia, gdyż tutaj czyszczeniem może zająć się każdy nawet sam właściciel. Jednak biorąc pod uwagę szeroko pojęte aspekty bezpieczeństwa najlepiej zdać się na specjalistę. O tym jak to wygląda w świetle prawa, pisaliśmy tutaj.

Częstotliwość przeglądów i czyszczenia

Przeglądy kominiarskie w domach powinny odbywać się raz do roku, jeśli jednak powierzchnia budynku przekracza 2000 m2 to co najmniej dwa razy do roku (do 31 maja oraz do 30 listopada). W kwestii czyszczenia należy stosować się do następującej częstotliwości:

1. Przewody wentylacyjne – raz do roku.
2. Przewody spalinowe (do kotłów, piecyków gazowych) – raz na pół roku.
3. Przewody dymowe (od kominków, piecyków na ekogroszek, oraz inne paliwa stałe) – raz na kwartał.

Przestrzeganie tak wyszczególnionych przepisów jest koniecznie, pod groźbą kary grzywny.

Zobacz wypowiedź eksperta na temat zagrożenia związanego z czadem, wynikającym często z braku odpowiedniej wentylacji. 

Przeczytaj również