Zasadniczo musimy zastanowić się nad wyborem sposobu montażu jeszcze przed kupnem konkretnego modelu wideodomofonu/ domofonu, ponieważ do każdego urządzenia jest dedykowana metoda, w jaki należy go zamontować. Dokładnie chodzi o to, czy zestaw wyposażony jest w kasetę natynkową, podtynkową lub uniwersalną, która możemy montować dwojako.

Montaż natynkowy sprowadza się do zainstalowania kasety na słupku ogrodzeniowym. Nie ma znaczenia, z jakiego materiału wykonane jest ogrodzenie. Przewód z rozdzielni wideodomofonowej/ domofonowej powinien biec w słupku ogrodzeniowym, następnie musi zbyć przeciągnięty przez wcześniej zamocowany daszek z zestawu kasety i podłączony do bramofonu. Nadmiar kabli możemy ukryć w słupku. Jest to popularne rozwiązanie, ze względu na niski stopień trudności wykonania. Nie musimy nawiercać zbędnych otworów w metalu albo kuć otworu w betonie.

Lepszym rozwiązaniem dla estety jest montaż podtynkowy. Częściej stosuje się ten sposób w przypadku ogrodzeń murowanych, ze względu na konieczność wykucia otworu na przewody i puszkę montażową kasety. Kabel prowadzący z rozdzielni powinien być ukryty w słupku, nadmiar przewodu możemy ukryć we wcześniej zamontowanej puszce. Następnie mocujemy w otworze osłonę kasety, podłączamy przewody i mocujemy kasetę za pomocą śrub. Efekt powinien być taki, że kaseta idealnie przylega do ściany, jest zlicowana. Nie ma żadnych kantów ani wystających elementów – stanowi idealną płaszczyznę ze słupkiem bądź murem.

Wybierając najlepszy dla siebie sprzęt, sposób montażu nie powinien być główną przesłanką. To funkcjonalność kasety lub monitora, to w czym mogą ułatwić nam życie, powinno grać pierwsze skrzypce. Należy pamiętać, że szybciej i łatwiej montuje się kasety sposobem natynkowym. Gdy czas nie ma znaczenia i mamy odpowiedni słupek, wybierzmy kasetę montowaną pod tynkiem – efekt zrobi wrażenie.

,
Przeczytaj również