Na rynku znajdziemy kilka rodzajów kabli, tak samo, jak przewodów. Natomiast w celu podłączenia wideodomofonu czy domofonu wyróżnimy jedynie kilka z nich.

Zewnętrzny (ziemny) kabel sygnałowy/ telekomunikacyjny

Są stosowane do tworzenia sieci bezpośrednio w ziemi pomiędzy urządzeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Czyli kładziemy go furtka- dom bądź skrzynka z bezpiecznikami. Potocznie często mówi się o nim jako o „kablu domofonowym”, bo w istocie do tego głównie służy.

Kabel kładziony jest bezpośrednio w wykopie, na głębokości ok. 70 cm, toteż ma stały kontakt z ziemią. Dodatkowo powinien być zasypany gruntem, dlatego tak ważna jest odpowiednia izolacja. Wybierajmy kable żelowe, które ze względu na obecność wypełniacza, czyli żelu, wzmacniają odporność kabla na wilgotność podłoża. Dobrą praktyką jest zabezpieczanie kabli położonych w ziemi taśmą ostrzegawczą, którą zakopuje się na głębokości ok.20 cm nad kablem. Podczas kładzenia innych instalacji bądź przygotowania ogrodu, taśmy jako pierwsze wynurzą się z podłoża i dzięki ich oznaczeniu będziemy dokładnie wiedzieli, że w tym miejscu nie należy kopać, bo przebiega kabel telekomunikacyjny. Tego typu kable oznacza się taśmą ochronną w kolorze pomarańczowym lub niebieskim. Najbardziej popularnym typem kabla jest XZTKMXpw 5x2x0,5mm2.

Pamiętajmy, że przekrój żyły uzależniony jest dodatkowo od odległości pomiędzy poszczególnymi elementami zestawu i rozdzielnią. Jeżeli odległość pomiędzy monitorem a kasetą zewnętrzną oscyluje wokół 30 metrów, należy wybrać przewód o przekroju 4 × 0,5mm2.  W przypadku odległości powyżej 30 m zastosujmy 4 × 0,75mm2 (patrz tabelka w poprzednim artykule).

Przewody płaskie

To rodzaj przewodów, które przeznaczone są do montażu instalacji wewnątrz budynków. Zatem nadają się do zainstalowania monitorów wideodomofonowych (np. YTDY 4x 1mm2 ). Możemy  również posłużyć się przewodami sygnałowymi, które są dedykowane pod instalacje teletechniczne, czyli np. domofonowe. Przewód YTDY 6 × 0,5mm2 nadaje się do stworzenia kabla sygnałowego wewnątrz budynku do instalacji wideodomofonowej.

Oprócz kabli niskoprądowych (YTDY) specjaliści zalecają również wykorzystanie kabli teleinformatycznych, czyli popularnej skrętki (UTP). To rodzaj miedzianego kabla zbudowanego z 4 par skręconych żył. Co prawda jest to przewód teleinformatyczny, jednak wielu instalatorów za jego pomocą przeprowadza montaż domofonów i wideodomofonów.

Przeczytaj również