W naszej ofercie mamy wiele wideodomofonów, które posiadają funkcję kontroli dwóch wejść. Zazwyczaj klienci, korzystając z tego udogodnienia, podpinają pod wideodomofon obsługę furtki i bramy. Choć istnieje kilka innych możliwości, np. brama garażowa i brama lub dwie furtki, najwygodniej jest nam obsługiwać z pozycji monitora lub smartfona całą strefę wejścia na posesję.

Aby wideodomofon, który zakupiliśmy, spełniał oczekiwane przez nas funkcje, konieczny jest rygiel w furtce. Bez niego możliwość kontrolowania strefy wejścia nie ma kompletnie racji bytu. Na rynku znajdziemy mnóstwo rodzajów rygli, dodatkowo różniących się także przeznaczeniem.

Rodzaje elektrozaczepów

Zacznijmy od tych rygli, które są dedykowane do instalacji w systemach wideodomofonowych. Rozróżniamy rygle normalnie zamknięte (NC) i normalnie otwarte (NO). W ryglach normalnie zamkniętych, aby otworzyć furtkę z zewnątrz, musimy doprowadzić napięcie do rygla. Aby wyjść z posesji wystarczy nacisnąć klamkę. Podczas montażu musimy być czujni, bo elektrozaczepy standardowe (NC) podłączamy do styków NO na monitorze wideodomofonu.

W przypadku rygli normalnie otwartych zasada jest odwrotna. Aby zamknąć furtkę należy doprowadzić napięcie, czyli rygiel pozostaje zamknięty, a po dostaniu impulsu odblokowuje furtkę. Tego typu rygle stosuje się najczęściej w pomieszczeniach, w których może zaistnieć konieczność ewakuacji. W przypadku pożaru w biurowcu bądź nagłej awarii zasilania, wyłączenie prądu skutkować będzie zwolnieniem rygla i bez problemu będzie można opuścić pomieszczenie. Konieczne montowanie jest tego typu urządzeń w obiektach użyteczności publicznej, np. szkołach czy szpitalach.

Typy elektrozaczepów

  1. RYGIEL STANDARDOWY– w tym typie elektrozaczepu zwolnienie rygla i otwarcie furtki następuje po doprowadzeniu napięcia.
  2. RYGIEL Z WYŁĄCZNIKIEM– to typ rygla, który posiada specjalny przełącznik, który po wciśnięciu pozwala na czasowe lub trwałe odblokowanie rygla. Czyli po wciśnięciu tego przełącznika, rygiel pozostaje zwolniony i można swobodnie korzystać z przejścia. Po ponownym wciśnięciu przełącznika rygiel pozostaje zamknięty i następuje blokada przejścia. Ten typ rygla sprawdzi się w biurach, aby ułatwić przemieszczanie się pracowników w godzinach pracy, a po wyjściu ostatniego z nich, ponownie zablokować strefy. Jednak często klienci montują go na posesjach prywatnych, gdy posiadają dzieci. Aby wciąż nie otwierać im furtki z pozycji monitora, gdy są na podwórku, wciskają przełącznik i dzieci mogą swobodnie korzystać z furtki. Po zakończeniu zabawy na dworze, rodzice po prostu wciskają przełącznik na ryglu i znów strefa wejścia na posesję pozostaje zablokowana.
  3. RYGIEL Z PAMIĘCIĄ – to rodzaj rygla, który po podaniu krótkiego impulsu, odblokowuję zapadkę i „pamięta” sygnał, aż do momentu zamknięcia furtki. Często stosowany, gdy zależy nam na możliwości otwierania furtki bez konieczności używania kluczy- wychodząc z domu wciskamy przycisk i urządzenie zapamiętuje sygnał do momentu zatrzaśnięcia przez nas furtki. Często stosowany również w kilku etapowych przejściach.
  4. RYGLE WZMOCNIONE – to rodzaj rygli, które montuje się w drzwiach stalowych, np. magazynowych lub dużych masywnych wrotach wejściowych. Ich konstrukcja pozwala na obsługę dużych i ciężkich skrzydeł.
  5. ELEKTRO-ZACZEPY SYMETRYCZNE I NIESYMETRYCZNE – Zdecydowanie bardziej uniwersalne są rygle symetryczne. Jeżeli nie wiemy, które mamy skrzydło: lewe czy prawe, wybierajmy rygiel symetryczny, który będzie pasował do obu. Rygiel niesymetryczny należy dobrać do konkretnych drzwi, prawych lub lewych. Możemy się w nie zaopatrzyć, jeżeli wymieniamy istniejący już w furtce rygiel lub zlecił nam zakup tego konkretnego modelu instalator. Pewniakiem jest rygiel symetryczny, który również możemy zakupić w wersji rewersyjnej bądź z wyłącznikiem.
  6. ZWORA ELEKTROMAGNETYCZNA – To nic innego jak szczególny rodzaj rygla, który z pozoru w niczym go nie przypomina, ale cel mają wspólny- zablokować strefę wyjścia/wejścia. Sposób działania elektrozwory opiera się na zasadzie pola magnetycznego. Gdy podłączymy napięcie do zwory, która przymocowana jest do futryny, wytworzy się pole magnetyczne, które będzie przyciągać metalową płytkę, która powinna być umieszczona na skrzydle drzwi. Zatem zasada działania jest prosta, również konstrukcja jest uproszczona i nie wymaga od użytkowników konserwacji czy częstej wymiany. Zwory sprawdzają się praktycznie we wszystkich typach drzwi, a ze względu na niską awaryjność, często wykorzystywane są do blokowania stref wyjścia w dużych obiektach. Najczęściej są stosowane wewnątrz pomieszczeń, na rynku są jednak modele odporne na warunki atmosferyczne, które doskonale zdadzą egzamin przy furtkach i bramkach wejściowych.

Złota rada instalatora

Jeżeli zastanawiamy się, jaki wybrać rygiel do naszego ogrodzenia lub drzwi wejściowych, zawsze kierujmy się naszymi potrzebami. Przemyślmy, na czym nam zależy i jaki prowadzimy tryb życia. Czy mamy daleko do furtki od drzwi wejściowych, czy prowadzimy w obrębie naszej nieruchomości działalność gospodarczą i przyjmujemy klientów? Ważną kwestią jest również bezpieczeństwo. Jeżeli zakupu rygla dokonujemy z myślą o zainstalowaniu go w miejscu, w którym przebywają klienci lub pracownicy, zainwestujmy elektrozaczep rewersyjny.

Gdy nie wiemy, na co się zdecydować, bezpieczną opcją jest zainwestowanie w rygiel symetryczny standardowy, który obsługuje napięcie 12 V. W zdecydowanej większości to opcja, która sprawdzi się we wszystkich furtkach i będzie współpracować z większością wideodomofonów.

Kupując rygiel, sprawdźmy, czy nie będziemy potrzebować płaskownika. To rodzaj blachy, która zakrywa od zewnętrznej strony rygiel w skrzydle drzwi lub furtki. Wydawać by się mogło, że to szczegół, jednak bez płaskownika rygiel nie będzie dobrze działał. Rygiel trzyma się płaskownika, który montujemy do wykonanego otworu na słupku.

Przeczytaj również