Zasilacz i wideodomofon działać bez siebie nie mogą. Szczególnie ten drugi potrzebuje zasilania, aby móc pokazać wachlarz swoich możliwości. Producenci sprzętu zazwyczaj dołączają zasilacz sieciowy do zestawu. Jednak kto kiedykolwiek podłączał cokolwiek w domu, wie, że nic tak nie denerwuje, jak wiszące i plączące się kable.

Jest kilka sposobów na zastąpienie zasilaczy sieciowych innymi zasilaczami, które sprytnie ukryją nam wiszące kable i pozbędą się wtyczki.

Zasilacz dopuszkowy

Zasilacze dopuszkowe zastępują nam zasilacze sieciowe, ale ich największą zaletą jest możliwość schowania ich w puszce elektrycznej w ścianie. Podczas projektowania instalacji elektrycznej w domu, warto zawczasu pomyśleć o miejscu na monitor od wideodomofonu, wówczas elektryk przygotuje nam otwór w ścianie i wyciągnie odpowiednie przewody. W miejscu, gdzie będzie wisiał monitor powinien być przewód elektryczny z napięciem 230 V i przewód domofonowy (komunikacyjny). Wówczas zwykła puszka elektryczna schowa nam zasilacz, a my uzyskamy czystą i wolną przestrzeń od kabli. Z tym związane jest także bezpieczeństwo użytkowania sprzętu.

Zanim dokonamy zakupu zasilacza dopuszkowego, sprawdźmy jego parametry. Zasilacz musi być w stanie obsłużyć zasilający sprzęt. Przyjmując założenie, że odległość od monitora do bramofonu nie jest większa niż 30m, napięcie zasilania to 12 V DC i użyliśmy do podłączenia sprzętu przewodów o przekroju 0,5 mm2 – zestaw składający się z jednego monitora i jednej kasety zewnętrznej powinien być zasilany przez minimum 1A zasilacz. Pamiętajmy jednak, że mówimy o sytuacji klasycznej tzn. zakładając, że odległość pomiędzy bramofonem a monitorem jest nie większa niż 30m. Ale od tej reguły także zdarzają się wyjątki, dlatego zawsze należy sprawdzić jakiej mocy potrzebuje nasz zestaw wideodomofonowy, aby w pełni działać. Na przykład komplet składający się z kasety zewnętrznej z szyfratorem będzie potrzebował dodatkowej mocy, dla takich wideodomofonów zasilacz o minimalnej mocy 1,5A będzie odpowiedni.

Dobrej jakości zasilacz powinien być wyposażony w zabezpieczenia przeciwzwarciowe (SCP), przepięciowe (AC) i przeciążeniowe (OLP).

 

Zasilacz na szynę DIN

To rodzaj zasilaczy, który możemy zamontować w naszych domowych rozdzielniach prądu. Montuję się je na szynie DIN i możemy nimi zasilić oba elementy zestawu: monitor i kasetę. Oczywiście w takim przypadku należy odpowiednio dobrać moc zasilacza do poboru mocy obu urządzeń. Co do zasady, jeżeli spinamy jednym zasilaczem podstawowy zestaw wideodomofonowy, składający się z monitora i standardowej kasety, to wystarczy zakupić zasilacz na szynę DIN o mocy 1,25A. Zakładając warunki z podpunktu wyżej, tj. odległość nie większa niż 30m i zasilanie napięciem 12 V. Natomiast, gdy łączymy dwa monitory z kasetą lub w skład kompletu wchodzi stacja bramowa, która ma dodatkowe funkcje jak np. szyfrator, należałoby użyć zasilacza o nieco większej mocy, np. 2,0 A lub większego w zależności od odległości i przekroju użytych przewodów.

To bardzo wygodne rozwiązanie, bo możemy zapomnieć o plączących się zasilaczach sieciowych, a dodatkowo wszystkie zbędne wtyczki i kabelki zostały schowane w rozdzielni. Ukryte przed naszym wzrokiem i warunkami atmosferycznymi.

Przeczytaj również