Dla większości z nas- laików elektrycznych, przewód i kabel to synonimy. Jednak dla tej wyspecjalizowanej grupy specjalistów, wszelkiej maści inżynierów, instalatorów i elektryków, kabel i przewód to stanowczo co innego. Zatem następnym razem, będąc w sklepie budowlanym, nie kompromitujmy się już na wstępie i raz na zawsze zapamiętajmy co to kabel, a co to przewód.

Przewód to pojęcie ogólne, w zbiór jego znaczeń możemy również umieścić słowo kabel. Bo to po porostu rodzaj przewodu. W czym zatem tkwi różnica?

IZOLACJA

To parametr, który rozróżnia te dwa pojęcia. Przewód może mieć izolację, ale nie musi. Poza tym, nawet jeżeli posiada izolację to przystosowany jest do niskich napięć, max. 6kV. Natomiast kabel tym się wyróżnia ze zbioru przewodów, że zawsze ma izolację, która dodatkowo jest wzmocniona i wyjątkowo szczelna. Izolacja kabli musi być tak skonstruowana, aby mogły przewodzić cały zakres stosowanych napięć.

LOKALIZACJA

Pamiętajmy, że kabel nie bez kozery jest uzbrojony w szczelną izolację. Powodem jest miejsce, w którym kładziemy kable. Przewody nadają się do użytku wewnętrznego, tzn. możemy kłaść je w pomieszczeniach. Jeżeli chcemy ich użyć na zewnątrz, musimy skorzystać z dodatkowej osłony, która wzmocni szczelność instalacji. Kable ze względu na swoją budową są przystosowane do kontaktu z ziemią czy wodą.

Czytaj dalej…

Przeczytaj również