problemy z wynajmem nieruchomości

Zacznijmy od postawienia odpowiedzi na pytanie: co wynajmujemy? Mogą to być mieszkania, domy, lokale usługowe, magazyny, garaże, pokoje, tak naprawdę wszystko, co stanowi nieruchomość lub jej część, pozostającą naszą własnością. Istotne jest również to, że w danym czasie nie jest nam ona w żaden sposób potrzebna, więc stanowi jedynie obciążenie materialne. Prawdą jest, że nieruchomość to jedno z lepszych zabezpieczeń finansowych, wynajmowanie z kolei może generować znaczące zyski i odciążać nas z comiesięcznych kosztów, jednak nie jest to proces wolny od problemów…

Jakie problemy może generować wynajem lokali?

Pojawiają się m.in. trudności z przekazaniem kluczy wynajmującym. Jeśli normalnie pracujemy, a wynajem ma rozpocząć się rano, trudno musimy być, przyjechać i otworzyć mieszkanie, udostępniając klucze. Zachodzi więc konieczność umawiania się na konkretną godzinę. Konsekwencją jest fakt, że albo przyjezdni czekają na nas, albo my specjalnie zwalniamy się z pracy.

Jednym z wielu trapiących wynajmujących problemów są zniszczenia w obrębie mieszkania, oczywiście jest ryzyko małych uszkodzeń eksploatacyjnych, jednak zdarzają się również kompletne demolki, a nawet kradzieże. Jest to oczywiście wynik braku poszanowania dla cudzej własności.

przekazanie kluczy

Dorobienie kluczy przez nieuczciwych najemców

Niestety zdarzają się również przypadki, że nieuczciwe osoby, którym wynajmujemy lokum, posiadając klucze dorabiają sobie własny komplet. W takiej sytuacji mają dostęp do naszej nieruchomości, bez naszej zgody, a jeśli chcemy uniknąć konsekwencji i mieć pewność bezpieczeństwa, to musimy zmienić zamki po każdym najmie. To problematyczne i uciążliwe.

Płatności nie na czas

Istotnym problemem osób, które wynajmują lokale, jest również kwestia płatności. Wiele osób nie płaci regularnie i nie zawsze o czasie. Może to być uciążliwe i problematyczne, a nawet narażać nas na dodatkowe koszty, gdyż rachunki za mieszkanie wystawiane są na właściciela i niezależnie od płatności najemcy musi on je opłacić, aby nie narobić sobie długów.

W przypadku najmów krótkoterminowych, opłata zwykle jest pobierana przed rozpoczęciem pobytu gości. To znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie dla wynajmującego.

Płatności nie na czas

Inne problemy

Uciążliwe może się okazać również zgubienie kluczy, czy to przez najmujących, czy samego właściciela. Jeśli posiadamy zapasowy komplet i możemy go szybko przywieźć to problem znika, jednak zdarzają się również sytuacje, gdy konieczne staje się wezwanie ślusarza i wymiana zamków.

Jak rozwiązać te problemy?

Istnieje kilka nowoczesnych metod, które pozwolą właścicielom nieruchomości na uniknięcie tych i wielu innych problemów. Przede wszystkim instalacja monitoringu. Pozornie może wydawać się, że podglądanie wynajmujących jest nielegalne, ale nie do końca. Konieczne jest wywieszenie informacji, że w lokalu znajduje się monitoring i poinformowania o tym najemców.

Instalacja alarmu może zniweczyć kradzież lub zawiadomić o pożarze, jeśli znajdą się w nieruchomości odpowiednie czujniki. Ciekawym rozwiązaniem jest również szyld z kontrolą dostępu Eura ELH-80B9. To nowoczesne urządzenie pozwala nam zdalnie kontrolować dostęp do nieruchomości, nadając uprawnienia w postaci kodu dostępu wybranym osobom. Co ważne nie musimy umawiać się na przekazanie kluczy, gdyż najem może rozpocząć się i zakończyć o dowolnej porze z poziomu naszego smartfona. Podobnie po wyprowadzce najemców nie musimy zmieniać zamków, a jedynie generujemy nowy kod dostępu w aplikacji. Jeśli konieczne jest awaryjne wejście do lokalu służb, możemy umożliwić im to zdalnie, bez konieczności pojawiania się na miejscu i przerywania swoich codziennych zajęć. Te i wiele innych korzyści niesie ze sobą wykorzystanie nowoczesnej techniki w wynajmowanych lokalach.

Przeczytaj również