Domofony bezsprzecznie stanowią urządzenia podstawowe, które zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa we własnych domach i mieszkaniach. Ich wykorzystanie pozwala na ograniczenie dostępu osób trzecich do naszych prywatnych przestrzeni. Wybór odpowiedniego urządzenia powinien zostać oparty na odpowiedniej funkcjonalności i dopasowaniu do potrzeb domowników.

Bogactwo rynku

Dzisiejszy rynek dzięki ogromnej konkurencyjności oferuje nam najróżniejsze modele domofonów. Gwarantuje to, że spełnią one nasze wymagania zarówno pod względem praktycznym, jak i bez problemu dopasujemy je estetycznie do naszego wnętrza.

Czym jest domofon?

W skład każdego domofonu wchodzą dwa elementy. Pierwszym z nich jest kaseta, którą montuje się w bramie stanowiącą wejście do posesji, przy drzwiach lub przy wejściu do budynku. Drugim elementem jest słuchawka (unifon), którą umieszcza się wewnątrz lokalu, w domu lub mieszkaniu. Podstawową funkcją domofonu jest możliwość komunikowania się na niewielkie odległości.

Jednorodzinne, dwurodzinne, wielolokatorskie

Niewątpliwie pierwszym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę to ilość lokali w budynku. To pozwoli nam na dopasowanie optymalnego rozwiązania. W uproszczeniu, im więcej mieszkań tym bardziej złożony i zaawansowany system, a to z kolei wpływa na cenę. W przypadku domu jednorodzinnego, nie ma sensu przepłacać i wybór modelu jednorodzinnego jest trafionym rozwiązaniem. Warto patrzeć na specyfikacje urządzeń, gdyż niektóre z nich można rozbudować o kolejny unifon, co może okazać się przydatne, gdy zamierzamy montaż drugiego np. na piętrze. Jeżeli planujemy instalację domofonu w budynku dwurodzinnym, to zwyczajnie szukamy domofonu dwurodzinnego, czyli z kasetą obsługującą dwa niezależne unifony. Przykład takiego systemu można zobaczyć tutaj. Na rynku dostępne są również domofony wielolokatorskie, które stanowią dobre rozwiązanie dla budynków wielorodzinnych m.in takich jak kamienice, apartamentowce, bloki.

Jak wybrać domofon?

Wybór najlepszego domofonu powinien zostać oparty przede wszystkim na tym, co jest nam potrzebne. Walory estetyczne są tutaj mniej istotne, jednak dla wielu osób mogą mieć duże znaczenie. Niektóre urządzenia są na przykład dodatkowo wyposażone w czytnik kart magnetycznych, który pozwala na wejście do wewnątrz, otworzenie bramy bez konieczności dzwonienia czy posiadania kluczy. Są również modele z szyfratorem, które otwiera się za pomocą kodu. To czy jest to przydatna funkcja, zależy wyłącznie od naszych potrzeb.

Należy pamiętać, że domofon jest pierwszą linią ochrony dla nas i naszych bliskich. Z pewnością nie wolno o nim zapominać i powinien pojawić się w naszym domu. Dzięki niemu będziemy bezpieczniejsi, a to jest najważniejsze.

Przeczytaj również