Inteligentny dom, umożliwiający zdalne sterowanie oświetleniem, temperaturą i wilgotnością czy urządzeniami AGD i RTV, najczęściej kojarzy się nam z zapewnieniem domownikom wysokiego komfortu i bezpieczeństwa. Jego dodatkową, a zarazem ogromną zaletą jest energooszczędność, która wynika z zintegrowania urządzeń w jeden inteligentny system.

Energooszczędny dom inteligentny

Wprowadzenie do domu instalacji inteligentnych poprawia jego energooszczędność, a co za tym idzie, sprawia, że jest znacznie tańszy w utrzymaniu. Aby poprawić efektywność urządzeń w naszym domu i racjonalniej zużywać energię elektryczną i cieplną, wystarczy je odpowiednio zintegrować i zaprogramować. Przykładowo możemy ustawić, by inteligentny system włączał ogrzewanie wyłącznie w pomieszczeniach, w których przebywamy lub wyłączał je całkowicie, gdy nie ma nas w domu. Ponadto intensywność ogrzewania może być dopasowana do temperatury na zewnątrz, a po otworzeniu okien, ogrzewanie może zostać całkowicie wyłączone. Dzięki temu znacząco ograniczymy straty ciepła budynku i koszt ogrzewania.

Podobnie będzie w przypadku wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia. System może je włączać tylko podczas naszej obecności w danym pomieszczeniu i wyłączać po naszym wyjściu. Po odpowiednim zintegrowaniu zadba również o to, by wszystkie inne urządzenia elektryczne nie były włączone wtedy, gdy z nich nie korzystamy. Aby dodatkowo zaoszczędzić energię elektryczną, warto pamiętać o stosowaniu żarówek energooszczędnych, które wspomogą nasz inteligentny system.

Kolejną możliwością, jaką daje nam inteligentna technologia jest sterowanie roletami i żaluzjami. Dzięki temu w pełni wykorzystamy naturalne oświetlenie i dogrzejemy dom energią słoneczną, zmniejszając przy tym zużycie energii cieplnej.

Tych kilka z pozoru banalnych czynności przekłada się na realną oszczędność w zużyciu mediów, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się nie tylko wygodą i bezpieczeństwem, ale również niższymi rachunkami. Warto wspomnieć również o tym, że inteligentny budynek pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne.

Przeczytaj również