Każdy z nas przyzwyczaił się do dogodności, jakie oferuje nam współczesna technologia. Przy pomocy telefonu lub komputera z łatwością możemy dokonać szybkiego przelewu, zapłacić za zakupy czy odczytać i odpisać na maile. Zapominamy za to często o dodatkowych możliwościach technologicznych, które mogą zaoszczędzić nasz czas i pieniądze. W poniższym tekście chcielibyśmy przybliżyć zagadnienie inteligentnego domu.

Najprościej pisząc, inteligentny dom to budynek, który został wyposażony w zintegrowany system zarządzania znajdującymi się w nim instalacjami. Umożliwia sterowanie wszystkimi domowymi urządzeniami elektrycznymi w wygodny i oszczędny sposób.

Czy warto inwestować w inteligentny dom?

Inteligentny system zarządzania instalacjami przyczyni się do minimalizacji kosztów eksploatacji, a przede wszystkim zapewni nam i pozostałym domownikom komfort i bezpieczeństwo. W niezwykle prosty sposób, za pomocą smartfona, laptopa, tabletu lub specjalnego pilota, będziemy mogli m.in. zdalnie sterować pracą urządzeń AGD i RTV, bramą, światłem, roletami i ogrzewaniem. Możemy je zdalnie włączyć i ustawić według własnych potrzeb albo wyłączyć podczas naszej nieobecności.

Inteligentny dom – jaki system wybrać?

System inteligentnego domu daje ogromne możliwości, ale zanim przystąpimy do zakupu i montażu inteligentnych instalacji, powinniśmy dokładnie określić swoje potrzeby. Jest to konieczne, ponieważ musimy pamiętać, że im wyższy standard i więcej zabezpieczeń, tym inwestycja będzie kosztowniejsza.

Jeśli dopiero budujemy dom, możemy skorzystać z porady fachowca i już na etapie projektu uwzględnić wszystkie funkcjonalności, które nas interesują, by odpowiednio rozplanować i zamaskować okablowanie. Jeśli jednak szukamy niedrogiego rozwiązania dla wybudowanego już domu lub mieszkania i chcemy uniknąć rozkuwania ścian i kosztownego remontu, możemy zastosować rozwiązanie bezprzewodowe. Przykładem są niezwykle proste w obsłudze bezprzewodowe sterowniki WiFi. Ich największą zaletą jest autonomiczność oraz to, że nie wymagają użycia jednostki centralnej. Sterowniki WiFi umożliwiają, przy wykorzystaniu domowej sieci WiFi, chmury Amazon lub aplikacji eWeLink, zdalne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i każdym urządzeniem elektrycznym, czyniąc nasz dom inteligentnym i funkcjonalnym.

Przeczytaj również