Żyjemy w świecie, w którym zrównoważony rozwój i efektywność stają się coraz ważniejsze. Należy zastanowić się, gdzie w tej sytuacji znajduje się równoczesne dbanie o środowisko i wszystko, co z nim związane.

Wykorzystanie plastiku stale rośnie. Szacuje się, że jego roczna, światowa produkcja wynosi ponad 400 milionów ton, a ok. 40% przedmiotów z tworzyw sztucznych to produkty, które nie nadają się do ponownego wykorzystania. Większość z nich zaraz po użyciu czy wyjęciu z opakowania zamienia się w niepotrzebne śmieci.

Producenci powinni wymagać więcej od swoich dostawców i to właśnie my jako producent powinniśmy kłaść największy nacisk, aby w tym sektorze wprowadzać co raz to bardziej świadome i ekologiczne rozwiązania. Obecnie wiele firm, słusznie, używa opakowań z materiałów nadających się do recyklingu. Jednak tworzywa sztuczne, tektura i stal nadają się do recyklingu tylko wtedy, gdy możliwe jest ich łatwe rozdzielenie i ponowna segregacja.

Gdzie jest problem?

Problem pojawia się w momencie, kiedy w produkcji mieszane są różnego rodzaju tworzywa sztuczne, których ponowne oddzielenie staje się w zasadzie niemożliwe.
Dodatkowym obciążeniem staje się kolor, który wykorzystuje się przy produkcji, ponieważ ogranicza on możliwości ponownego użycia, do celów innych niż pierwotnie został wykonany.
Jeżeli branża, w której się poruszamy, wymaga korzystania z plastiku, warto pomyśleć o tym, aby ujednolicić wykorzystywane tworzywo tak, aby wypracowany standard pozwalał na jego ponowne wykorzystanie.

W dzisiejszej gospodarce recykling to nie tylko racjonalne i oszczędne wykorzystywanie zasobów naturalnych, ale również korzyści ekonomiczne, które z tego płyną. Należy przypomnieć, że zwykły papier/karton jesteśmy w stanie przerobić nawet 7 razy, zanim zostanie finalnie sklasyfikowany jako odpad.

Na przykładzie naszej firmy chcielibyśmy, zaprezentować co można zrobić, aby sukcesywnie zmniejszać zużycie plastiku oraz papieru w branży, w której jesteśmy świadomym producentem.

Co rozumiemy przez pojęcie „świadomy producent” ?

Świadomy producent to taki który chętnie inwestuje w ekologie i jest w stanie tworzyć nowe linie produktowe, nastawione na ekologiczne i przyjazne środowisku rozwiązania.

Aby w najprostszy sposób zobrazować podejmowane przez nas kroki, porównamy produkty, które pozwoliły nam wpłynąć na zmniejszenie zużycia plastiku i papieru, a także dzięki zmniejszeniu gabarytu wpłynęły na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla związanego z transportem.

Ogromny przeskok w gabarycie i technologii widać już  na pierwszy rzut oka.

Kluczowym dla nas elementem była rezygnacja z plastikowych wytłoczek w pudełkach produktowych i wymiana ich na tekturę, która pozwoliła nam całkowicie zrezygnować z tworzywa sztucznego podczas wprowadzania nowych linii produktowych.

Żyj w myśl idei ZERO WASTE!

Zero waste to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów. Pamiętajmy, że dbanie o naszą planetę należy do obowiązków nie tylko producenta ale także każdego konsumenta na świecie.

, , , , ,
Przeczytaj również