W dzisiejszych czasach, niemal na każdym kroku możemy natknąć się na elementy kontroli dostępu, nie tylko w miejscach podwyższonego ryzyka, jak sądy, lotniska czy niektóre muzea, w których na porządku dziennym stosowane są bramki wykrywające metale, skanery bagażu, a nawet całego ciała.

Urządzenia z zakresu kontroli dostępu coraz częściej stają się po prostu elementem naszego codziennego życia. Zamek w drzwiach, nr PIN do kart magnetycznych, skaner linii papilarnych zamontowany w naszych smartfonach, zamki szyfrowe w zakładach pracy to urządzenia, z których korzystamy kilkakrotnie w ciągu naszego dnia. Służą przede wszystkim do identyfikacji osób i ochrony miejsc lub rzeczy. Systemy kontroli dostępu zaczynają przechodzić do kategorii narzędzi niezbędnych, ze względu na naszą wygodę i bezpieczeństwo. Tymi samymi wyznacznikami powinni kierować się właściciele firm, chcąc usprawnić ich działanie.

Bezpieczeństwo ma różne wymiary

Nie ma znaczenia, czym konkretnie zajmuje się firma, w każdym zakładzie pracy są miejsca lub rzeczy, które muszą być chronione. Archiwa, dane osobowe pracowników, magazyny, serwerownie to tylko przykłady, które można znaleźć w każdej firmie.

Jedną z metod ochrony miejsc szczególnie wrażliwych na obecność osób postronnych jest zamek szyfrowy, który pozwala ograniczyć dostęp, poprzez nadanie indywidualnych kodów, a jeżeli wyposażony jest w moduł RFID przypisanie uprawnień do kart magnetycznych dla każdego z użytkowników. Do zamka szyfrowego można podłączyć nie tylko rygiel do drzwi wewnętrznych czy zewnętrznych, także bramy garażowe, furtki, rolety antywłamaniowe, co zwiększy bezpieczeństwo poszczególnych obszarów w zakładzie.

Wiadomo, że wielkość firmy, specyfika branży lub po prostu środki w budżecie, wymuszają na nas określone decyzje. Firmie produkcyjnej lub importerom, którzy posiadają kilka magazynów, hal czy placów rozładunkowych, do tego własną księgowość i biura obsługi, przyda się rozbudowany system kamer IP zintegrowany z siecią alarmów. Konieczny może być podział na strefy dostępu, co ułatwi system zamków z kontrolą dostępu.

Zupełnie innych narzędzi może potrzebować np. biuro ubezpieczeń. Tam kosztowny i skomplikowany w montażu system monitoringu zupełnie się nie sprawdzi. Za to świetnie zda egzamin mały zestaw alarmowo oparty o kilka czujek ruchu oraz zamek z kontrolerem dostępu, który uniemożliwi dostęp do danych klientów objętych ochroną z mocy ustawy RODO.

Wygoda

Sprawne i efektywne funkcjonowanie firmy nie sprowadza się tylko do bezpieczeństwa. Zatem ułatwiajmy sobie pracę, nie tracąc na bezpieczeństwie. Za pomocą systemu kontroli dostępu możemy kontrolować strefę wejścia rozszerzając system o kontrolę czasu pracy naszych pracowników, którzy za pomocą kodów lub przypisanych kluczy zbliżeniowych – odznaczają swoje wejścia i wyjścia. Zamiast stosować klusze mechaniczne, możemy użyć szyfratora, który świetnie zda egzamin, jako urządzenie otwierające i zamykające bramy wjazdowe do zakładu. Możemy również podpiąć do niego cały system alarmowy i w ten sposób go włączać/ wyłączać. Szyfratory są doskonałym narzędziem do wyodrębnienia kilku zabezpieczonych stref.

Innym ciekawym sposobem zabezpieczenia wejścia są szyldy z kontrolą dostępu montowane na drzwi zamiast tradycyjnych klamek. Modele znajdujące się w ofercie Eura-Tech posiadają uniwersalny rozstaw śrub ściągających. Dzięki temu pasują do większości zamontowanych już zamków, co rzecz jasna, redukuje koszty.

Oba urządzenia mają też wspólną zaletę – łatwość obsługi. Zamiast pęku kluczy, wyposażamy uprawnionego pracownika w kartę magnetyczną, brelok lub po prostu kod numeryczny. Zachowujemy pełną kontrolę nad wrażliwymi strefami w firmie jednocześnie usprawniamy pracę.

Do tej pory z narzędzi kontroli dostępu korzystały głównie korporacje, centralne urzędy państwowe czy miejsca wymagające wzmożonej kontroli bezpieczeństwa jak lotniska, czy terminale kolejowe. Zostały dla nich opracowane złożone systemy bezpieczeństwa oparte o elementy kontroli dostępu, które były niezwykle kosztowne. Obecnie, nawet mała firma może pozwolić sobie na wygodę jaką dają choćby szyldy z kontrolą dostępu. Warto skorzystać z tej możliwości i wprowadzić pracę w swojej firmie na nowy poziom funkcjonalności i bezpieczeństwa.

Przeczytaj również