Kontrola dostępu

Wszystkie ceny są cenami sugerowanymi.

Co to jest kontrola dostępu?

Kontrola dostępu jest to system umożliwiający identyfikację osób, dzieki zastosowaniu różnych rodzajów urządzeń, oprogramowania lub procedur mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w obiekcie.

Korporacje, instytucje państwowe czy banki korzystają z takiego systemu już od wielu lat. Niemniej systemy kontroli dostępu stają się coraz bardziej popularne w małych i średnich firmach. Zastosowanie kontroli dostępu umożliwia nadawanie indywidualnych praw dostępu poszczególnym pracownikom do określonych pomieszczeń. Jest to również doskonałe rozwiązanie w kontekście przepisów RODO. Równocześnie umożliwia wyeliminowanie konieczności posiadania dużej ilości kluczy, a wszystko dzięki zastosowaniu np. czytnika kart zbliżeniowych.

Tradycyjny system kontroli dostępu

Uniwersalne szyldy z kontrolą dostępu

Szyld z kontrolą dostępu w prosty sposób ogranicza dostęp do pomieszczeń osobom nieuprawnionym. Klamka z kontrolą dostępu przeznaczona jest do montażu zarówno w drzwiach otwieranych na lewo, jak i prawo.

Szyld posiada uniwersalny rozstaw śrub mocujących 38~40,5 mm, co w większości przypadków pozwala na wykorzystanie zamka zamontowanego w drzwiach. Rozwiązanie to umożliwia szybką wymianę starej klamiki bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy.

Na korpusie szyldu znajduje się kontroler dostępu. W zależności od modelu, po zbliżeniu karty lub breloka, wpisaniu kodu lub użyciu aplikacji mobilnej, następuje podanie impulsu z modułu kontroli dostępu, po czym serwomotor odblokowuje przekładnię mechaniczną, umożliwiając tym samym otwarcie drzwi poprzez przyciśnięcie klamki. Po zamknięciu drzwi następuje natychmiastowe zadziałanie mechanizmu zapadki, co uniemożliwiając otwarcie drzwi od zewnątrz.

Jakie są zalety stosowania kontroli dostępu?


Główną zaletą wynikającą z zastosowania kontroli dostępu jest możliwość indywidualnego nadawania praw poszczególnym użytkownikom systemu. Dzięki wbudowanym czytnikom kart i breloków zbliżeniowych wyeliminowana jest konieczność posiadania pęku kluczy, z których każdy pasuje wyłącznie do jednego zamka. Jedna karta jest w stanie odblokowywać ich wiele.

Zastosowanie zamków szyfrowych pozwala na natychmiastową identyfikację osoby próbującej dostać się do określonego pomieszczenia, dzięki czemu podnosi się poziom bezpieczeństwa. Wyłącznie osoby posiadające uprawnienia są w stanie otrzymać dostęp do chronionej strefy, a nieproszeni goście nie mają możliwości pokonania takiej bariery.

Przykładowe metody kontroli dostępu zastosowane w szyldach zamków elektromechanicznych:


Rodzaje czytników kontroli dostępu


Co to jest zamek szyfrowy?


Zamek szyfrowy zbudowany jest z klawiatury numerycznej i układu elektronicznego. Urządzenie służy do zabezpieczenia wejścia pomieszczenia lub obiektu. W celu przejścia do chronionej strefy należy wpisać kod dostępu, który zostaje przetworzony przez układ elektroniczny i przekazany do kontrolera dostępu, który jest mózgiem systemu i decyduje o udzieleniu pozwolenia na przejście, bądź odmowę.

W zależności od modelu zamki szyfrowe wyposażone są w diodę i głośnik, które pozwalają na przekazywanie informacji o statusie pracy zamka, np. otwarcie przejścia, odrzucenie kodu itp. oraz włącznik antysabotażowy” tzw. tamper switch, pozwalający na automatyczne aktywowanie alarmu przy próbie ściągnięcia obudowy lub uszkodzenia urządzenia.

Zamki szyfrowe mogą pracować samodzielnie, a także jako część bardziej rozbudowanego systemu. Bardziej zaawansowane modele posiadają wyjścia przekaźnikowe umożliwiające sterowanie oddzielnymi strefami. Przy zarządzaniu strefowym można niezależnie kontrolować np. ryglem elektromagnetycznym otwierającym furtkę do posesji, elektrozaczepem otwierającym drzwi wejściowe do domu oraz sterować uzbrajaniem i rozbrajaniem centrali alarmowej.

Co to jest czytnik RFID i jak działa?


RFID (ang. Radio-frequency identification) to identyfikacja radiowa, którą można zdefiniować w następujący sposób: technologia automatycznej identyfikacji, która wykorzystuje pola elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej do identyfikacji obiektów noszących znaczniki, gdy zbliżają się one do czytnika.

Bardziej technicznie to forma komunikacji, która wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych oraz zasilania elektronicznego układu (etykieta RFID) stanowiącego etykietę obiektu przez czytnik, w celu identyfikacji obiektu. System RFID składa się z trzech komponentów: anteny skanującej i urządzenia nadawczo-odbiorczego (często połączone w jeden czytnik, znany również jako interrogator) i transpondera, znacznika RFID. Tag RFID składa się z mikroczipa, pamięci i anteny. RFID wykorzystuje kilka częstotliwości radiowych i istnieje wiele rodzajów tagów z różnymi metodami komunikacji i źródłami zasilania.

Informacje zawarte w chipie elektronicznym tagu RFID zależą od jego zastosowania. Może to być unikalny identyfikator (UII, unikalny identyfikator produktu lub kod EPC, elektroniczny kod produktu itp.). Po zapisaniu tego identyfikatora w obwodzie elektronicznym nie można go już modyfikować, a jedynie czytać. (Zasada ta nazywa się WORM Write Once Read Multiple). Niektóre układy elektroniczne mają inną pamięć, w której użytkownicy mogą zapisywać, modyfikować i usuwać własne dane. Pamięci te różnią się wielkością od kilku bitów do dziesiątków kilobitów.

Jako technologia radiowa pozwala w całkowicie automatyczny sposób identyfikować obiekty. Współcześnie RFID jest popularną, dojrzałą i sprawdzoną technologią opartą na światowych standardach. Technika umożliwia odczyt, a czasami także zapis układu RFID. W zależności od konstrukcji umożliwia odczyt etykiet z odległości do kilkudziesięciu centymetrów lub kilku metrów od anteny czytnika. System odczytu umożliwia identyfikację wielu etykiet znajdujących się jednocześnie w polu odczytu. Dzięki zastosowaniu technologii RFiD w szyldach zamków elektromechanicznych programowanie zamka oraz obsługa jest prosta i co najważniejsze, bezpieczna.


Mobilny system kontroli dostępuSmartLock-logo

Jest to idealne rozwiązanie dla właścicieli lub zarządców nieruchomości na wynajem (mieszkania, apartamenty itp.).

Krótkoterminowy najem lokali mieszkalnych cieszy się coraz większą popularnością. Zarówno w prywatnych lokalach, małych pensjonatach, jak i dużych obiektach hotelowych, utrzymanie wysokiego poziomu obsługi klienta jest jednym z kluczowych aspektów. O ile hotele zwykle posiadają całodobową recepcję, małe obiekty z różnych powodów nie mogą sobie na nią pozwolić, przez co sposób bezpiecznego i terminowego dostarczenia gościowi (a potem odebrania) kluczy do wynajętego lokalu jest dosyć problematyczny.

System Eura SmartLock jest kompleksowym rozwiązaniem, które całkowicie eliminuje konieczność używania tradycyjnego klucza przez gości. Tradycyjny klucz zastępuje kod dostępu, który gość otrzymuje poprzez SMS lub email. Wygenerowany w aplikacji kod umożliwia dostęp do lokalu przez cały uzgodniony okres czasu. Wszystko odbywa się zupełnie zdalnie, zatem problem przekazania kluczy odchodzi do lamusa.

 

System zapewnia bezpieczeństwo, wygodę użytkowania dla obu stron i pełną kontrolę wejść i wyjść przez właściciela lub zarządcy. W skład systemu Eura SmartLock wchodzą:

  • Darmowa aplikacja mobilna, która odpowiada m.in. za: zarządzanie użytkownikami, generowanie kodów i jest kompatybilna ze wszystkimi urządzeniami z serii SmartLock.
  • Urządzenia kontroli dostępu, które umożliwiają fizyczny dostęp do lokali (zamki, szyldy, bramki).

 

Przykładowe miejsca zastosowania


Możliwości zastosowania kontroli dostępu

Najważniejsze cechy i korzyści

  • Zredukowanie lub wyeliminowanie „obsługi recepcyjnej”: brak konieczności przekazywania i odbierania kluczy.
  • Goście mogą rozpocząć pobyt o dowolnej godzinie bez konieczności umawiania się z obsługą na przekazanie kluczy.
  • Możliwość zdalnego przekazywania dostępu do dowolnego obiektu lub pomieszczenia.
  • Brak problemów wynikających z zagubienia lub dorabiania kluczy.
  • Brak problemu z niewystarczającą ilością kompletów kluczy. Kody dostępu można udostępnić dowolnej liczbie uprawnionych osób, w zależności od bieżących potrzeb.
  • Brak konieczności wymiany zamków po zmianie najemców - jedynie automatyczna zmiana kodu.
  • Możliwość precyzyjnego określenia terminu rozpoczęcia i zakończenia rezerwacji.
  • Prowadzenie rejestru wejść i wyjść.
  • Możliwość elastycznego zarządzania i monitorowania pracy współpracowników i podwykonawców.


Aplikacja mobilna - mózg systemu

 


Programowanie urządzeń i obsługa jest prosta i intuicyjna. Aby w pełni zarządzać urządzeniami kontroli wejścia należy:

  • Pobrać aplikację na smartfona z Google Play lub AppStore.
  • Zarejestrować konto w aplikacji TTLock.
  • Zalogować się.
  • Dodać urządzenia zgodnie z instrukcją.

Rejestracja urządzeń kontroli dostępu

  • Instalacja urządzeń odbywa się jedynie za pośrednictwem aplikacji mobilnej w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu:
    • nie potrzebujesz do tego dostępu do Internetu, czy sieci komórkowej,
    • rozwiązania są dedykowane do instalacji na zewnątrz jak i wewnątrz obiektu.
  • System pozwala zarządzać wszystkimi dodanymi urządzeniami z dowolnego smartfona lub tabletu z Androidem lub iOS’em - warunkiem jest zainstalowanie aplikacji mobilnej i zalogowanie się na swoje konto.

Aplikacja webowa - obsługa recepcji

 

Aplikacja webowa dedykowana jest dla pracy repcepcji. Umożliwia generowanie, wysyłanie i blokowanie kodów dostępu do wybranych urządzeń z pozycji przeglądarki internetowej. Umożliwia również generowanie kodów oraz programowanie kart dostępu do wyznaczonych, konkretntych zamków np. dla obsługi serwisu.


Realizacja dostępu

  • Komunikacja z gośćmi/najemcami przy pomocy SMSów, emaili oraz komunikatorów społecznościowych (Messenger, WhatsApp, WeChat).
  • Możliwość definiowania własnych szablonów wiadomości.
  • Dzięki opcji modyfikowania wiadomości, jest możliwość połączenia powitalnego sms’a wraz z informacją z kodem dostępu.
  • Pełna kontrola i nadzór nad wszystkimi zdarzeniami w systemie na podstawie logów (zakładanie rezerwacji, wysyłka wiadomości, ”check-in”/”check-out”).

Uproszczony system rejestracji czasu pracy

  • Minimalizacja kosztów w obszarze zarządzania personelem.
  • Stała kontrola dzięki systemowi raportów np. raport pracowników spóźnionych, raport pracowników nieobecnych.
  • Poprawa dyscypliny pracy i jej większa efektywność.
  • Automatyczna rejestracja wejść i wyjść z pracy.

Uniwersalność systemu

  • Urządzenia kontroli dostępu nadają się zarówno do drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych, automatów bramowych, rygli do furtek itp.
  • Wszystkie urządzenia z serii SmartLock sterowane są jedną aplikacja.
  • Urządzenia oferują różne poziomy bezpieczeństwa. Szyldy zamków elektromechanicznego ELB-XXB9 zostały przebadane na zgodność z normą PE-EN 14846:2010 i otrzymał pozytywny wynik testu w polskim laboratorium notyfikowanym.