Domofony

Wszystkie ceny są cenami sugerowanymi.

Domofon


Powszechnie domofon kojarzony jest ze słuchawką, która wisi najczęściej w przedpokoju wewnątrz mieszkania. Bardzo często klienci sklepów elektronicznych, którzy decydują się na wymianę słuchawki pytają o domofon, a mają na myśli jedynie słuchawkę, fachowo zwaną unifonem. Termin domofon jest natomiast nieco szerszy.

Domofon to inaczej zestaw składający się z kasety zewnętrznej, potocznie zwanej również kasetą bramową lub bramofonem oraz słuchawki czyli unifonu. Urządzenie najczęsciej jest wykorzystywane w domoach, mieszkaniach i innych budynkach do identyfikacji interesantów i do zdalnego otwierania drzwi. Czasami może być rozbudowany o kamerę i wyświetlacz, lecz wówczas urządzenie nazywamy wideodomofonem.

Domofon podstawowym gwarantem bezpieczeństwa


W dzisiejszych czasach domofon jest podstawowym gwarantem bezpieczeństwa. Pozwala na identyfikacje osoby próbującej wejść na teren naszej posesji. Możliwość nawiązania rozmowy pozwala nam na zidentyfikowanie, czy dzwoniący jest osobą proszoną czy nie. Domofon pozwala na stałe zamknięcie posesji, co eliminuje możliwość bezkarnego wtargnięcia na jej teren.

System domofonowy


System domofonowy składa się z kilku urządzeń. W podstawowej konfiguracji są to:

kaseta zewnętrzna

Kaseta zewnętrzna / Bramofon

Kaseta zewnętrzna jest zwana również panelem zewnętrznym, jednostką zewnętrzną lub bramofonem. Montowana jest na zewnątrz, przy furtce, bramie lub klatce schodowej. Posiada przyciski, umożliwiające wywołanie połączenia (dzwonek) i jest wyposażona w głośnik i mikrofon. Może również posiadać klawiaturę lub czytnik, umożliwiający otworzenie drzwi za pomocą kodu lub kluczy zbliżeniowych takich jak pastylki, czy karty. Kaseta domofonowa może być analogowa lub cyfrowa. Może być przystosowana do montażu natynkowego lub podtynkowego.

unifon

Unifon / Słuchawka

Unifon, nazywany również jednostką wewnętrzną lub słuchawką. Montuje się go w budynku, umożliwia komunikację z osobą przy kasecie zewnętrznej. Posiada mikrofon i wkładki słuchawkowe oraz przycisk do otwierania furtki. W zależności od modelu unifon może posiadać więcej niż jeden przycisk. Pozostałe przyciski mogą służyć na przykład do otwierania bramy (drugiego wejścia) albo sterowania oświetleniem. Zazwyczaj posiada również regulację głośności dzwonienia. Unifon może być analogowy lub cyfrowy. Trzeba pamiętać, że rodzaj unifonu wybiera się zgodnie z rodzajem kasety domofonowej. Unifon analogowy nie będzie działał z cyfrową kasetą domofonową i odwrotnie. Przy zakupie unifonu trzeba upewnić się, że będzie kompatybilny z wybraną kasetą zewnętrzną.

zasilacz na szynę DIN

Zasilacz

Bez zasilacza nasz system nie zadziała. Wyróżniamy dwa rodzaje zasilaczy: sieciowy, zwykle dołączony jest do zestawu domofonu oraz zasilacz na szynę DIN, który stanowi osobne akcesorium natomiast idealnie nadaje się do montażu w rozdzielni.

rygiel z włącznikiem

Rygiel / elektrozaczep

Elektrozaczep inaczej zamek elektryczny, elektro rygiel. Umieszcza się go w futrynie furtki lub drzwi. Służy do zabezpieczenia drzwi przed nieuprawnionym otwarciem. Elektrozaczepy są produkowane w różnych obudowach (symetryczne, niesymetryczne, wąskie). Należy pamiętać, że w przypadku zakupu rygla będzie nam potrzebny również płaskownik lub kątownik, który stanowi element wykończeniowy futryny lub furtki.

przewód domofonowy

Przewody

Są niezbędne do połączenia ze sobą wszystkich elementów systemu domofonowego. Zazwyczaj stosuje się kable teletechniczne lub telekomunikacyjne. Sprawdź jak przygotować instalację domofonu.

Domofony jednorodzinne

ADP-30A3 Uno

Podstawowy zestaw domofonowy składa się z modułu wewnętrznego (unifonu) z zasilaczem oraz modułu zewnętrznego (bramofonu). Domofony przewodowe umożliwiają prowadzenie rozmowy między modułami oraz bezpośrednią możliwość sterowania ryglem elektromagnetycznym służącym do otwierania drzwi posesji.

Bramofony najczęściej zamknięte są w wandaloodpornych obudowach, przeznaczonych do montażu na- lub podtynkowego. Niektóre zestawy domofonowe np. ADP-41A3 posiadają czytnik kart magnetycznych, dzięki czemu możliwe jest zwalnianie rygla elektromagnetycznego (otwieranie drzwi), bez konieczności dzwonienia lub korzystania z klucza.

Domofony dwurodzinne

Zestawy dwurodzinne składają się dwuch z modułów wewnętrznych (unifonów) z zasilaczem oraz dwulokatorskim modułem zewnętrznym (bramofonem). Bramofony dwurodzinne posiadają dwa odrębne przyciski wywołania, po jednym do każdego lokalu.

Podobnie jak w zestawach jednorodzinnych, bramofony przeznaczone są do montażu na- lub podtynkowego. Zestawy dwurodzinne również mogą być wyposażone w czytnik kluczy zbliżeniowych np. model Cyfral Cosmo

domofony dwurodzinne

Domofony wielolokatorskie Eura by Cyfral

Domofony wielolokatorskie Eura by Cyfral

Wielolokatorskie systemy domofonowe Eura by Cyfral skierowane są do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także do profesjonalnych firm instalatorskich, które obsługują duże inwestycje. Produkty te spełniają wysokie standardy jakości oraz posiadają niezbędne certyfikaty obowiązujące w Polsce i Europie.

Wielolokatorskie systemy domofonowe - analogowo-cyfrowe i cyfrowe umożliwiają na podłączenie ponad 250 lokali pod jeden panel rozmówny. Posiadają funkcję wejścia do budynku za pomocą kodu lub klucza typu Dallas, które potwierdzane jest sygnałem dźwiękowym w lokalu. Domofony mają możliwość regulowania głośności oraz czasu trwania sygnału dzięki temu, gdy w mieszkaniu śpi małe dziecko domofon spełnia swoją funkcję nie będąc utrapieniem dla użytkownika.

Urządzenia są wykonane z wysokiej jakości komponentów, ponieważ zależy nam aby produkty były niezawodne w każdych warunkach. Wandaloodporne obudowy kaset zewnętrznych poddawane są najbardziej rygorystycznym testom, dlatego możemy zagwarantować ich działanie nawet w najbardziej ekstremalnych przypadkach.